برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

PWA (Progressive Web Apps) چیست؟

اگر بخواهیم  با زبان ساده PWA یا (Progressive Web Apps) را معرفی کنیم، PWA  شامل یک اپلیکیشن موبایل و یک نسخه سنتی که به عنوان یک صفحه وب معرفی می شود، است. درواقع با ارائه یک سرویس ویژه در قالب یک اپلیکیشن و نسخه وب، این امکان برای کاربران فراهم می شود تا به سادگی بتوانند از سرویس مورد نظر خود استفاده کنند. با بازاریز همراه باشید در ادامه به شما خواهیم گفت  PWA (Progressive Web Apps) چیست؟

برای درک بهتر PWA بهتر است تا با اپلیکیشن های Native آشنا شوید.

 PWA(Progressive Web Apps ) چیست؟

اپلیکیشن Native چیست؟ و چه مزیت هایی دارد؟

اپلیکیشن های Native درواقع همان اپلیکیشن هایی هستند که بر روی گوشی های موبایل نصب می شوند. به طور کلی اپلیکیشن هایی که با زبان objective-c نوشته می شوند برای پلتفرم iOS مناسب هستند و اپلیکیشن هایی که با زبان Java  نوشته می شوند برای پلتفرم Android مناسب هستند.

برخی از مزیت های اپلیکیشن های Native شامل موارد زیر است:

  • اپلیکیشن ها این مزیت را دارند که می توانند به سخت افزار موبایل دسترسی داشته باشند.
  • اپلیکیشن ها می توانند تغییراتی را در سیستم ایجاد کنند. همچنین به برخی از برنامه ها مانند دوربین و آدرس های ثبت شده دسترسی دارند و می توانند با برخی از سیستم ها ارتباط برقرار کنند.
  • از دیگر ویژگی های اپلیکیشن این است که می توان نسخه بروز شده آن ها را از طریق گوگل پلی و اپ استور دیافت کرد. که البته گاهی این بروز رسانی ها به صورت خودکار برای اپلیکیشن انجام می شود.

برنامه های که قابل استفاده از طریق وب هستند چگونه ساخته می شوند؟ و چه ویژگی هایی دارند؟

گاهی برنامه های که ساخته می شوند تنها قابل استفاده از طریق وب سایت هستند و برخی از اپلیکیشن ها نیز ممکن است علاوه بر ارائه نسخه موبایل، قابل استفاده از طریق نسخه وب باشند. به طور کلی اپلیکیشن های تحت وب با استفاده از زبان های برنامه نویسی تحت وب مانند CSS ،HTML  و Java script ساخته می شوند.

برخی از ویژگی های اپلیکیشن های قابل استفاده از طریق نسخه وب شامل موارد زیر است :

  • هر زمان که شما با هر دستگاهی به اینترنت متصل شوید، می توانید از اپلیکیشن مورد نظر خود استفاده کنید.
  • برخی از بروز رسانی ها در نسخه وب سریع تر در دسترس کاربران قرار می گیرد. زیرا بروز رسانی سرویس ها در نسخه وب هیچگونه محدودیتی برای انتشار ندارند.

اما گاهی استفاده از نسخه وب یک اپلیکیشن دارای معایبی نیز هست از جمله، عدم دسترسی به اطلاعات در زمانی که به اینترنت دسترسی ندارید. و یا عدم دسترسی به برخی از اطلاعات موجود بر روی گوشی موبایل مانند، اتصال به دوربین و یا مخاطبانی که در گوشی شما ذخیره شده اند.

 PWA(Progressive Web Apps ) چیست؟

PWA چه تحولی در دنیای وب و اپلیکیشن ایجاد کرد؟

PWA توانست با ارائه خدمات یک اپلیکیشن در قالب یک وب سایت، و همچنین تبدیل خدمات یک وب سایت به اپلیکیشن تحت موبایل تحول بسیار بزرگی در دنیای دیجیتال و اینترنت ایجاد کند. به عنوان مثال برخی از شبکه های اجتماعی که این روزها طرفداران بسیار زیادی دارند، از PWA استفاده کرده اند. به عنوان مثال شبکه های اجتماعی مانند توییتر، فیسبوک، لینکدین، اینستاگرام و… خدمات و سرویس خود را به کاربران در قالب وب سایت و اپلیکیشن ارائه می دهد.

اینکه یک سرویس بتواند از وب و اپلیکیشن برای ارائه خدمات خود استفاده کند، این مزیت را دارد که کاربران بتوانند دسترسی آسان تری داشته باشند. همچنین نوتیفیکیشن ها و پیام هایی را که دریافت می کنند از طریق اپلیکیشن به سادگی قابل دسترسی است.

این روزها بسیاری از سرویس های آنلاین به دنبال این هستند که خدمات خود را در قالب سرویس تحت وب و اپلیکیشن موبایل ارائه دهند. به عنوان مثال فروشگاه ساز بازاریز که با هدف راه اندازی وب سایت فروشگاهی ارائه شده است، با استفاده از PWA سرویس خود را به صورت نسخه وب و اپلیکیشن در اختیار کاربران خود قرار می دهد.

شما با عضویت در بازاریز می توانید به سادگی وب سایت فروشگاهی خود را راه اندازی و با کمک وب سایت و اپلیکیشن آن را مدیریت کنید.