برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چگونگی راه اندازی فروشگاه اینترنتی

شاید هنگامی که صحبت از فروشگاه اینترنتی به میان می آید، به یک فروشگاه مانند دیجی­کالا فکر کنید. و به این فکر کنید که چطور می توان یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کرد. در این مقاله چگونگی راه اندازی فروشگاه اینترنتی را بررسی خواهیم کرد.

با بازاریز همراه باشید.

چگونگی راه اندازی فروشگاه اینترنتی

راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی درست مانند راه اندازی یک فروشگاه فیزیکی است. باید بدانید که قصد فروش چه محصولاتی دارید. پس از آن باید طریقه راتباط و جلب اعتماد مشتریان را مشخص کنید. شما یاد بدانید که چرا می خواهید یک فروشگاه اینترنتی راه اندازی کنید.

راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی شامل مراحل زیر است:

  • مشخص کردن نوع محصولات

اولین گام در طراحی و ساخت فروشگاه اینترنتی، مشخص کردن کالایی است که قرار است در این فروشگاه فروخته شود. بهترین راه برای اینکه بدانید چه محصولی را می خواهید در فروشگاه قرار دهید این است که، از علایق خود شروع کنید. مثلا اینکه خودتان به چه کالایی علاقه  دارید، و حاضرید چه کالایی را از فروشگاه های اینترنتی خریداری کنید. توجه داشته باشید که محصولات پر فروش و فروش ویژه را باید در معرض دید مشتریان قرار دهید.

1-	مشخص کردن نوع محصولات

  • شناخت مخاطبان هدف

یکی دیگر از مواردی که در راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی باید به آن توجه داشته باشید، مشخص کردن مخاطبان هدف است. شما باید بدانید محصولاتی را که در فروشگاه خود قرار می دهید، برای چه کسانی است. به عنوان مثال یک فروشگاه لوازم آرایشی و بهداشتی، مخاطبانش، زنان و دختران جوان هستند. پس در نتیجه محصولاتی را که در این فروشگاه قرار می دهید باید مورد توجه این گروه از مخاطبان قرار بگیرد. همچنین هنگامی که مخاطبان هدف را شناسایی می کنید،  می توانید وب سایت را مطابق با سلیقه ی آن ها طراحی کنید.

  • انتخاب نام برای فروشگاه اینترنتی

توجه داشته باشید که انتخاب یک نام مناسب می تواند تاثیر بسزایی در فروش محصولات داشته باشد. یک نام علاوه بر جذابیت برای مشتریان، باید در یک کلمه بتواند موضوع  و حیطه ی فعالیت فروشگاه را مشخص کند. نام فروشگاه مهم ترین بخش در برندینگ آن است. همچنین نام فروشگاه باید با نام دامنه ای که برای وب سایت خود انتخاب می کنید، یکی باشد.

  • انتخاب فضای مناسب برای ساخت فروشگاه اینترنتی

منظور از انتخاب فضای مناسب برای فروشگاه اینترنتی همان هاست است، که وب سایت شما بر روی آن قرار می گیرد. در هنگام خرید هاست باید به این نکته توجه داشته باشید که هاست یک فروشگاه اینترنتی با هاست یک وب سایت معمولی فرق دارد. یک فروشگاه اینترنتی نسبت به یک وب سایت معمولی دارای ابزارهای بیشتری است. در نتیجه باید از هاستی استفاده شود که بتواند از تمام این ابزارها پشتیبانی کند.

بیشتر بخوانید:

معیارهای انتخاب یک فروشگاه ساز مناسب چیست؟

طراحی ظاهر فروشگاه

  • طراحی ظاهر فروشگاه

طراحی یک وب سایت فروشگاهی باید بگونه ای باشد که بتواند در نگاه اول توجه مشتریان را به خود جلب می کند. همچنین یک وب سایت باید کاربر پسند باشد. یعنی مشتریان به راحتی بتوانند به محصولات مورد نظر دسترسی داشته باشند. یکی از مهم ترین قسمت های یک فروشگاه اینترنتی طراحی سبد خرید و اتصال به درگاه بانکی است. که باید به ساده ترین شکل برای مشتریان طراحی شود.

  • طراحی فروشگاه توسط افزونه های فروشگاه ساز

ابزارهای بسیاری وجود دارند تا به شما کمک کنند که بتوانید یک فروشگاه اینترنتی طراحی کنید. یکی از این ابزارها که به رایگان در دسترس کاربران قرار دارد، ووکامرس (woocommerce) است. این افزونه به شما کمک می کند تا به راحتی بتوانید یک فروشگاه اینترنتی طراحی کنید.

سخن پایانی

با توجه به گسترش فضای مجازی و اینترنت، بسیاری از کسب و کارها بخشی از فعالیت های خود را به صورت مجازی انجام می دهند. به همین دلیل نیاز است تا بسیاری از فروشگاه های فیزیکی، اقدام به طراحی فروشگاه اینترنتی کنند.