برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چگونه بهترین رنگ را برای برند خود انتخاب کنیم؟

برند یک صنعت نشاندهنده هویت آن است. با برند خودتان را معرفی می کنید. در برند چه چیزی مشهود است؟ لوگوی شما و رنگهای مورد استفاده در آن و احیانا شعار تبلیغاتی برگزیده برای کسب و کارتان.

آنچه بیشتر از همه مشهود است رنگ برند شماست. رنگ ها در برند صحنه بی بدیل خودنمایی قدرت شما هستند. با بازاریز همراه باشید؛ در این مقاله می خواهیم به صورت مختصری راجع به چگونگی انتخاب رنگ در برند بگوییم.

برند

انتخاب رنگ برند چند مولفه را در بر میگیرد: هویت وچیستی کسب و کار شما و هویت و چیستی مخاطبین شما. در واقع با انتخاب رنگ مناسب هم کسب و کارتان را معرفی کرده اید و هم بر روی جامعه هدف خود تاثیر گذاشته اید و بدین ترتیب به چشم انداز و اهداف استراتژیک خود نزدیکتر می شوید.

 مثلا اگر جامعه هدف شما جوانان هستند یا شرکتی دارید که محصولات ورزشی و یا مواد نیروزا تولید می کند بلاشک از رنگ قرمز در برند خود استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: معرفی ۳ وب سایت عالی برای طراحی رایگان لوگو وب سایت

چرا که این رنگ پر انرژی، با طراوت، جوان پسند و پر جلوه است. پس تکلیف مشخص شد که اگر محصولات کسب و کار شما و یا جامعه هدف شما به آرامش و سکون ربط دارد از این رنگ نباید استفاده کنید. مثلا تولید کننده تشک خواب با انتخاب رنگ قرمز در برند خود فاتحه کسب و کار خود را خوانده است. 

برای برند خود رنگ مناسبی انتخاب کنیم

 در ادامه معنی رنگ ها و استنباطی که از آنها در طراحی میشود را می آوریم:

قرمز: علاقۀ شدید، اهمیت، توجه، رنگ تندی که احساسات شدید مثل جنگیدن و خونریزی و شور و عشق را ایجاد می کند. در طراحی لوگو از این رنگ برای جلب توجه مردم استفاده کنید. همچنین رنگ قرمز به دلیل بالا بردن فشار خون می تواند حس گرسنگی را به بیننده های خود القا کند. پس اگر کسب و کار شما به خوردن و شکم مربوط است حتما از این رنگ استفاده کنید. مثلا برند مک دونالد قرمز است.

 نارنجی: رنگ نشاط، صمیمیت، انرژی و زنده دلی است.

 زرد: شادی، خوش بینی، هشدار. اگر کسب و کار شما تولید تابلوهای هشدار دهنده است در برند خود از این  رنگ استفاده کنید.

 سبز: طبیعت، ثبات، موفقیت، رشد. در برند مربوط به مشاغل کشاورزی و تحصیلی مثل موسسات آموزشی از این رنگ استفاده کنید.

لوگوی مکان های دولتی

 آبی روشن:  آرامش، اطمینان، پذیرش. رنگ آرام بخشی است که می تواند تصاویری از قدرت موفقیت و امنیت را در ذهن ما تداعی کند. اگر برای یک کسب و کار دولتی و یا پزشکی برند تهیه می کنید از این رنگ بهره ببرید.

 آبی تیره (سورمه ای): حرفه ای بودن، ایمنی، رسمیت

 بنفش: سلطنتی، خلاقیت، لوکس بودن. این رنگ برای برندهایی که کالاهای لوکس و ویژه و گران قیمت تولید می کنند یک انتخاب فوق العاده است.

 صورتی: زنانگی، جوانی، پاکی برای همین است که در برند تولیدی لباس بچه مخصوصا دخترانه، از این رنگ زیاد استفاده می شود.

 قهوه ای: ناهموار، خاکی، قدیمی.

 سفید: تمیزی، پاکدامنی، سلامت. بله دقیقا به همین دلیل است که رنگ برندی که تولیدات روپوش پزشکان یا حجاب بانوان را دارد سفید است.

 خاکستری: بی طرفی، افسردگی، مطیع بودن.

 سیاه: قدرتمندی، پیچیدگی، پرخاشگری

 آنچه بالا گفتیم فقط یک مختصری از روانشناسی رنگها بود. اما میتوان معنای رنگها را به کسب و کار تعمیم داد. مثلا اگر با پول سر و کار مستقیم دارید یعنی موسسات مالی یا بانکها یا صرافی ها از رنگ آبی در برند خود استفاده کنید.

این رنگ به صورت عجیبی اعتماد افزا ست. مثلا برای برند بانک ها و موسسات مالی و صرافی یک انتخاب فوق العاده خواهد بود.

انتخاب رنگ در برند سه اصل دارد: رنگ پایه، رنگ قدرت و رنگ خنثی. در هر بخش از یک تا چهار رنگ میتواند استفاده شود. رنگ پایه، رنگی است که منعکس کننده هدف است.

مهم ترین ویژگی کسب و کارتان که باید در برند مشهود باشد. پس با توجه به لیست بالا و معانی رنگها رنگ پایه را انتخاب کنید وبقیۀ رنگ هایتان را براساس هماهنگی شان با این رنگ انتخاب بفرمایید. رنگ قدرت، بعد از رنگ پایه بیشترین کاربرد را دارد. انتخاب رنگ قدرت مهارت بیشتری نیاز دارد.

رنگی انتخاب کنید که با ویژگی های هویتی برندتان مطابقت داشته باشد. به علاوه آنکه با رنگ پایه هماهنگی بصری داشته باشد. و اما رنگ خنثی که رنگ پس زمینه است و نباید جلب توجه کند. می تواند بژ، سفید و رنگ های شبیه به سفید مانند کرمی باشد. تاکید می کنیم آنچه گفتیم مختصری از رنگها و طراحی برند بود. در طراحی برند بر اساس رنگها هیچگاه رضایت مشتری را نادیده نگیرید که از اهمیت بالایی برخورداراست.