برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

نرخ پرش (Bounce rate) چیست و چه اهمیتی دارد؟

داشتن آمار دقیقی از وضعیت یک پروژه امری بسیار مهم است. زیرا به شدت می تواند در موفقیت آن پروژه تاثیر داشته باشد. یک وب سایت نیز مانند هر پروژه ی دیگری می تواند با در نظر گرفتن آمارهای که از رفتار کاربران در اختیار دارد، به نتایج خوبی دست پیدا کند. در این مقاله به به شما خواهیم گفت نرخ پرش  (Bounce rate)  چیست و اهمیتی دارد.

با بازاریز همراه باشید.

نرخ پرش (Bounce rate) چیست؟

بانس ریت یا نرخ پرش به میزان خروج یا همان پرش کاربران از وب سایت گفته می شود. Bounce rate هنگامی اتفاق می افتد که کاربران به وب سایت شما وارد شوند و بدون آنکه دیگر صفحات وب سایت را ببینند از همان صفحه ی ورود، خارج می شوند.

این اتفاقا یعنی کاربران به مطالعه ی محتوای وب سایت شما هیچ علاقه ای نداشته اند و خروج آن ها به عنوان بانس ریت محاسبه می شود. به عنوان مثال اگر که صد کاربر به وب سایت شما وارد شوند، و از این صد نفر تنها چهل نفر بر روی دیگر صفحات وب سایت شما کلیک کنند، Bounce rate یا نرخ پرش وب سایت شما شصت درصد می باشد. که این عدد اصلا خوب نیست.

نرخ پرش (Bounce rate) چیست؟

 

Bounce rate یا نرخ پرش نرمال چقدر است؟

میزان و درصد Bounce rate یا نرخ پرش به عوامل بسیاری بستگی دارد. به عنوان مثال محتوای صفحه ای که کاربر وارد آن می شود، بسیار اهمیت دارد. اگر که در این صفحه هیچ لینکی وجود نداشته باشد، در واقع نرخ پرش ما ۱۰۰ درصد خواهد بود. زیرا این امکان برای کاربران وجود ندارد که وارد دیگر صفحات وب سایت شوند.

معمولا صفحات وبلاگ دارای Bounce rate بالایی هستند زیرا در هر صفحه تنها یک محتوا در آن قرار دارد، و کاربران پس از مطالعه ی محتوای مورد نظر آن صفحه را ترک می کنند. بهتر است تا در میان محتوایی که در بخش وبلاگ قرار می گیرد لینک سایر محتوا نیز قرار داده شود. در مقابل صفحات  وب سایت های فروشگاهی دارای نرخ پرش پایینی هستند، زیرا کاربران برای یافتن محصول مورد نظر خود مجبور به کلیک کردن بر روی سایر صفحات هستند. به همین دلیل نرخ پرش در چنین وب سایت هایی کاهش پیدا می کند.

به طور کلی نرخ پرش بین ۴۰ تا ۵۰ درصد نرمال است. اما اگر این عدد بالای ۵۰ باشد، وب سایت بانس ریت خوبی ندارد و نیاز به بازبینی پروژه است. در نتیجه باید تلاش کنید نرخ پرش را به زیر ۴۰ درصد کاهش دهید.

بیشتر بخوانید:

دلایل ترک وب سایت توسط کاربران

مدت زمان حضور کاربران در وب سایت چه تاثیری بر نرخ پرش دارد؟

یکی دیگر از عواملی که می تواند در Bounce rate تاثیرگذار باشد، مدت زمان حضور کاربران در صفحه وب سایت شما است. که این مدت زمان را می توان توسط ابزارهای گوگل اندازه گیری کرد. هنگامی که مدت زمان حضور کاربر در وب سایت شما افزایش پیدا کند، نشان دهنده جذابیت محتوا برای آن ها است.

به همین دلیل ممکن است که کاربر دوباره به وب سایت شما برگردد. شما می توانید به بخش Content در قسمت Top Landing Page  ابزار گوگل آنالیز مراجعه کنید و در این بخش میزان ورود و خروج از وب سایت را بررسی کنید.

دانستن Bounce rate یا نرخ پرش چه اهمیتی دارد؟

دانستن Bounce rate یا نرخ پرش چه اهمیتی دارد؟

پس از آشنایی با بانس ریت بهتر است تا با دلایلی که باعث می شود تا بانس ریت اهمیت داشته باشد، نیز آشنا شوید. که شامل موارد زیر است:

بهبود وضعیت محتوا در صفحه ای که بانس ریتر ی بالایی دارد.

طراحی جدید برای بهبود وضعیت Bounce rate .

فهمیدن اینکه چه صفحاتی باعث جذب مخاطب می شود؟

کدام روش تبلیغاتی به کاهش نرخ پرش در صفحات وب سایت شما کمک می کند؟

جمع بندی

Bounce rate یا نرخ پرش، یکی از مهمترین عواملی است که می تواند در بهبود وضعیت سئوی وب سایت شما تاثیرگذار باشد. در نتیجه باید به آمارهای به دست آمده توجه ویژه داشته باشید.