برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

معیارهای ساخت بک لینک (backlink)

همانطور که می دانید یکی از عوامل تاثیرگذار در سئو، بک لینک ها هستند. بک لینک ها به شما کمک خواهند کرد تا بتوانید بازدید و ترافیک وب سایت را افزایش دهید. در نتیجه به رتبه ی بهتری در نتایج موتورهای جستجو دست پیدا کنید. در این مقاله قصد داریم تا معیارهای ساخت بک لینک را بررسی کنیم.

با بازاریز همراه باشید.

قدرت دامنه

قدرت دامنه، یه قدرت کلی از دامنه ی یک وب سایت است. در واقع به جای در نظر گرفتن ارزش صفحات یک وب سایت، کل دامنه آن در نظر گرفته می شود. اعتبار دامنه با عنوان Domain Authority یا Page Authority نمایش داده می شود.

رتبه ی صفحه بر اساس کیفیت و تعداد لینک ها موجود در یک وب سایت توسط گوگل محاسبه می شود. معمولا این مقیاس بین اعداد۰ تا ۱۰ در نظر گرفته می شود. و البته وب سایتی که پیج رنک ۱۰ داشته باشد، از نظر گوگل با ارزش تر است.

برای به دست آوردن پیج رنک یک وب سایت می توان، صفحه ی اصلی وب سایت را مورد بررسی قرار داد. شاخص اصلی برای نشان داده رتبه ی یک وب سایت، تحلیل دامنه ی آن است. زیرا تمام لینک های یک وب سایت از یک دامنه هستند.

ابزارهای زیر برای سنجش قدرت دامنه به شما کمک خواهند کرد:

  • افزونه پیج رنک برای مرورگر گوگل کروم
  • MozBar برای اندازه­ گیری اعتبار دامنه
  • تولبار گوگل برای گرفتن پیج رنک

قدرت دامنه

قدرت صفحات وب سایت

گاهی ممکن فرصتی برای درج لینک وب سایت شما در یک صفحه وجود داشته باشد. اما ممکن است این صفحه دارای آیتم های مختلفی باشد. مانند محصولات یک فروشگاه یا لیستی از مقالات یک وبلاگ. زمانی که شما تصمیم می گیرید تا لینک محتوای مورد نظر را در چنین صفحاتی قرار دهید، بهتر است تا اعتبار صفحه را مورد بررسی قرار دهید.

پیج رنک و اعتبار صفحه، دو عامل مهم در گرفتن بک لینک هستند.

اعتبار صفحه درست مانند اعتبار دامنه است، تنها با این تفاوت که به جای تحلیل دامنه، تنها یک صفحه مورد بررسی قرا می گیرد.

هر چقدر که پیج رنک و یا اعتبار صفحه بیشتر باشد، بک لینکی که از آن دریافت می شود با ارزش تر خواهد بود.

ابزارهایی زیر به شما برای اندازه گیری قدرت صفحات کمک خواهند کرد:

  • MozBar برای سنجش اعتبار صفحات
  • افزونه پیج رنک گوگل کروم
  • تولبار گوگل برای پیج رنک

قدرت صفحات وب سایت

انکر تکست (Anchor Text)

انکر تکست می تواند موضوع صفحاتی را که به آن ها لینک شده است را، به گوگل معرفی کند. به عنوان مثال اگر که شما به صفحه ای لینک دهید که از اعتبار تبلیغات گوگل استفاده می کند، ممکن لینک شما نیز به عنوان یک لینک تبلیغاتی شناخته شود. و گوگل برای آن جایگاه خوبی در نظر بگیرد. سال ها برای گرفتن بک لینک، از لینک کلمات کلیدی به سایت های مورد نظر استفاده می شد. پس از آن انکر تکست برای بهبود وضعیت سئو استفاده شد. اما گوگل وب سایت هایی را که بیش از حد از این ترفند استفاده می کنند را تنبیه خواهد کرد.

به همین دلیل نیاز است تا در هنگام ساخت لینک دقت داشته باشید تا از استفاده ی بیش از اندازه ی انکر تکست خودداری کنید. شما باید سعی کنید تا لینک طبیعی و واقعی بسازید.

ابزارهای زیر به شما در اندازه گیری انکر تکست کمک خواهند کرد:

  • استفاده از سایت Open Site Explorer
  • استفاده از سایت Majestic SEO
  • استفاده از سایت Ahrefs

جمع بندی

در هنگام ساخت بک لینک نیاز است تا تعداد آن ها را بررسی کنید. همچنین برای گرفتن بازخورد بهتر نیاز است تا سایت رقبای خود را مورد بررسی قرار دهید.

بیشتر بخوانید:

انواع لینک بیلدینگ (link building)