برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

مجوزهای لازم برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی

بسیاری از افراد این روزها به دنبال راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی برای فروش محصولات و خدمات خود هستند و یا ممکن است برخی از کسب و کارهای سنتی تصمیم بگیرند تا بخشی از فروش خود را به صورت آنلاین انجام دهند. چیزی که باید به آن توجه داشته باشید مجوزهایی است که برای برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی به آن ها نیاز است. در ادامه مجوزهای لازم برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی را بررسی خواهیم کرد.

با بازاریز همراه باشید.

شاید شما به عنوان یک فروشنده این تصور را داشته باشید که ممکن است فروش کالا و خدمات به صورت آنلاین و در یک فروشگاه اینترنتی از یک فروشگاه فیزیکی آسان تر باشد. اما باید بدانید که راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی نیاز به مجوزهای مخصوص به خود را برای ادامه فعالیت دارد.

آیا بدون مجوز می توان فروشگاه اینترنتی راه اندازی کرد؟

شاید در نگاه اول راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی نیاز به مجوز نداشته باشد، اما بدون شک مشکلات بسیار زیادی را به دنبال خواهد داشت. یک فروشگاه اینترنتی بدون مجوز ممکن است با مشکلات زیر رو به شود:

 • عدم پشتیبانی مناسب
 • ارائه خدمات نامطلوب
 • به موقع نرسیدن محصول به درب منزل
 • نظارت نداشتن به فعالیت فروشگاه

لیست مجوزهای لازم برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی

برای اینکه بتوانید فروشگاه اینترنتی حرفه ای با بازدهی بسیار بالا طراحی کنید نیاز به اخذ برخی مجوزها است که این مجوزها شامل موارد زیر است:

 1. نماد اعتماد الکترونیکی (ای نماد)

اینماد (enamad)، یکی از رایج ‌ترین و مهم ترین مجوزهای است که یک وب سایت فروشگاهی به آن نیاز دارد. با توجه به افزایش دانش مشتریان در زمینه فعالیت و خریدهای اینترنتی، تمام وب سایت های فروشگاهی برای جلب اعتماد مشتریان به نماد اعتماد الکترونیک نیاز خواهند داشت.

مجوزهای لازم برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتیبیشتر بخوانید:

اینماد ( نماد اعتماد الکترونیکی) چیست؟

 

 1. درگاه پرداخت آنلاین

احتمالا این روزها بسیار واژه فیشینگ را شنیده اید. فشینیگ در واقع اتفاقی است که طی آن بسیاری از کلاه برداران می توانند به اطلاعات حساب بانکی کاربران از طریق درگاه های پرداخت دست پیدا کنند. این اطلاعات می تواند شامل نام کاربری، رمز عبور، شماره ۱۶ رقمی کارت، انقضای کارت، CVV2  و رمز دوم باشد.

فیشینگ این یکی از رایج ترین مشکلات و کلاهبرداری هایی است که در اینترنت رخ می دهد، که خوشبختانه با اخذ مجوزهای امنیتی می توان از بروز اتفاق مختلف جلوگیری کرد.

 1. مجوز در زمینه رسانه های دیجیتال

مرکز فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال برای شروع فعالیت ها و ادامه دادن آن ها به موارد زیر اشاره کرده است:

 • نظم دادن و طبقه بندی انواع فعالیت های فرهنگی دیجیتالی در سطح کشور
 • تولید زیاد محصولات فرهنگی دیجیتالی سازگار با ارزش های نظام
 • بالا بردن سطح آگاهی و مهارت کاربران و همچنین آموزش استفاده صحیح از رسانه های دیجیتال.
 1. گرفتن مجوز نظام صنفی رایانه ای

تمامی شرکت ها و کسب و کارهای اینترنتی پس از ثبت شرکت و پیش ازآنکه فعالیت های خود را آغاز کنند نیاز است تا به نظام صنفی مراجعه کرده و مجوزهای لازم را در زمینه فعالیت های رایانه ای را دریافت کنند.

تمام شرکت هایی که مدیرعاملی با مدرک حداقل لیسانس دارند و همچنین زمینه فعالیت آن ها مرتبط با فعالیت های رایانه ای باشد می توانند برای دریافت مجوز نظام صنفی رایانه ای اقدام کنند.

مجوزهای لازم برای راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی

 1. مجوز ساماندهی

از دیگر مجوزهایی که برای راه اندازی فروشگاه اینترنتی نیاز است، مجوز ساماندهی زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است. مجوز ساماندهی نشان دهنده آن است که محتوای وب سایت شما کاملا تایید شده است. برای دریافت این مجوز می توانید به سایت samandehi.ir  مراجعه کنید.

 1. مجوزهای اختصاصی کسب و کارهای اینترنتی

مجوز اختصاصی کسب و کارهای اینترنتی بستگی به نوع خدمات و محصول قابل ارائه دارد. به عنوان مثال برای فروش محصولات فرهنگی و هنری مجوز از وزارت ارشاد نیاز است. همچنین اگر محصول یا خدمات شما در زمینه سلامت و پزشکی است، به مجوز وزارت بهداشت نیاز خواهید داشت. باید توجه داشته باشید این مجوز کاملا وابسته به فعالیت شما است.

بیشتر بخوانید:

خلاصه کتاب پر فروش کار عمیق

جمع بندی

برای اینکه بتوانید فروش خود را تغییر دهید و کل و یا بخشی از آن را به صورت آنلاین و اینترنتی انجام دهید، به یک  وب سایت فروشگاهی حرفه ای نیاز خواهید داشت. و یک فروشگاه اینترنتی حرفه ای که بتواند مشتریان را به سمت خود جذب کند به مجوزهای مختلفی نیاز دارد.