برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing ) چیست؟

با فراگیر شدن عضویت و استفاده از شبکه های اجتماعی، بسیاری از افراد با انتشار محتوایی خاص توانستند توجه مخاطبان بسیاری را به خود جلب کنند. این افراد پس از مدتی با اصطلاح اینفلوئنسر شناخته شدند. در این مقاله به شما خواهیم گفت که اینفلوئنسرمارکتینگ چیست؟

با بازاریز همراه باشید.

تحقیقات نشان می هد که ۵۶ درصد از افراد با توصیه ی دوستان و آشنایان اقدام به خرید محصول مورد نظر می کنند. در کنار آن ۴۹ درصد از افراد به تبلیغاتی که از طرف اینفلوئنسرها ارائه می شود، اعتماد می کنند. به تازگی این روش به روشی موفق برای تبلیغات تبدیل شده است.

اینفلوئنسر کیست؟

Influencer  کسی است که با فعالیت های مداوم و تولید محتوای سودمند برای مخاطبان خود آن ها را به دنبال کنندگان خود تبدیل می کند. و در کنار تولید محتوا در حوزه ی فعالیت خود، اقدام به انتشار تبلیغات در صفحه ی خود در شبکه های اجتماعی می کند. ایجاد اعتماد مهم ترین هدف یک اینفلوئنسر است.

بیشتر بخوانید: اینفلوئنسر (influencer) کیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

اینفلوئنسر مارکتینگ چیست؟

به فرآیندی که باعث ایجاد اعتماد در مشتری نسبت به فرد تاثیر گذار می شود، Influencer Marketing می گویند. در این فرآیند برند شما از طریق یک منبع مورد اعتماد و علاقه ی مشتریان شما به آن ها معرفی می شود. اینفلوئنسر مارکتینگ در مدت زمان بسیار کوتاهی توانست به ابزار موثری از دیجیتال مارکتینگ تبدیل شود. امروزه بسیاری از برند های ایرانی بخشی از هزینه های تبلیغات خود را به این مدل از بازاریابی اختصاص می دهند. شاید بتوان گفت سخت ترین بخش اینفلوئنسر مارکتینگ، یافتن فرد تاثیر گذار بر رفتار مخاطبان است.

اینفلوئنسر مارکتینگ در ایران

اینفلوئنسر ها را می توان به چند دسته تقسیم کرد:

  • تولید کنندگان محتوای شبکه های اجتماعی

تولید کنندگان محتوای شبکه های اجتماعی کسانی هستند که با تولید محتوای خاص موفق به جذب دنبال کنندگان بسیاری شده اند. برای مثال کسی که محتوای آموزشی برای مخاطبان خود تولید منتشر می کند.

  • افراد مشهور کانال های غیر دیجیتال

این دسته از افراد  کسانی هستند که به واسطه ی زمینه ی فعالیت خود مشهور شده اند. به عنوان مثال هنر پیشه های تلوزیون، ورزشکاران و یا سایر افراد که از طریق رسانه های غیر دیجیتال شناخته شده اند.

  • متخصصان حوزه های گوناگون

بسیاری از افراد هستند که به واسه ی تخصص خود در یک حوزه ی بخصوص شناخته شده اند. به عنوان مثال اساتید دانشگاه و پژوهشگران و…

این دسته از افراد با گذشت زمان برای گروهی خاص و یا در برخی از موارد برای یک کشور شناخته می شوند.

دسته بندی های مختلف در اینفلوئنسر مارکتینگ

  • بر اساس موضوع و حوزه ی فعالیت
  • بر اساس کانال انتشار (اینستاگرام، تلگرام، توئیتر، لینکدین و… )
  • بر اساس دموگرافی مخاطبان (دسته بندی بر اساس موقعیت جغرافیایی، سن، جنسیت و…)
  • بر اساس حجم مخاطبان
دسته بندی های مختلف در اینفلوئنسر مارکتینگ

راهکارهای استفاده از اینفلوئنسر مارکتینگ برای برند شما

یکی از راه هایی که می توان از آن برای تبلیغات خود توسط اینفلوئنسر ها استفاده کنید، هدیه دادن از محصولات خود به Influencer است . در این روش با هدیه دادن خود به اینفلوئنسر، محصول شما را به مخاطبان خود معرفی می کند.

اما برخی از افراد تمایل به دریافت مبلغی خاص برای تبلیغات دارند. متاسفانه یکی از مشکلات در این نمونه از تبلیغات مشخص نبودن هزینه می باشد. و ممکن است هر فردی مبلغ مورد نظر خود را برای فعالیت خود پیشنهاد دهد. در این موارد معمولا اینفلوئنسرها یا تبلیغات ساخته شده از برند (توسط خود شرکت) را در صفحه ی خود منتشر می کنند و یا با زبان خود برند را به مخاطبان معرفی می کنند.

توجه داشته باشید که اگر محصول یا خدمت شما در منطقه ی جغرافیایی  مشخصی قرار دارد، بهتر است از اینفلوئنسر های محلی کمک بگیرید.

در نهایت توصیه می شود که مراقب نظرات منفی از طرف Influencer ها باشید. زیر به همان نسبت که می تواند برای شما بازخورد مثبت ایجاد کند، ممکن است سبب ایجاد بازخورد منفی نیز شود.