برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چند بینش روانشناسی در تولید محتوا

آیا بازاریابی از طریق تولید محتوا و اهمیت آن را می شناسید؟ بازاریابی محتوا یکی از انواع رویکردهای استراتژیک بازاریابی است. این رویکرد به  تولید و توزیع محتوای ارزشمند که مرتبط و سازگار با اهداف برند باشد متمرکز است. در این نوع بازاریابی جذب مخاطب اصل اول است و باید حفظ شود.

با بازاریز همراه باشید، در این مقاله قصد داریم شما را با ارزش تولید محتوا ی خوب آشنا کنیم.

بیشتر بخوانید: بازاریابی محتوا شبیه یک قرار عاشقانه است

ارتباط با مخاطبان باید شفاف، تعریف و شناخته شده باشد. این نوع بازاریابی سود مندتر است. در این نوع بازاریابی باید محتوای مرتبط و مفید برای مخاطب خاص به عنوان مشتری فرستاده شود طوری که باعث ایجاد ” هیاهو ” یا گفتگو درباره این محتوا شود.

اگر دقت کنید نسبت به قبل گزارش هرزنامه و اسپم زیاد شده است و مردم به اهمیت وقت و زمان پی برده اند بنابراین بازاریابی محتوا بسیار اهمیت دارد چون دقیقا بر اساس شخصیت مشتری است. مشتریان را گرامی میدارد و براساس یک محتوای با کیفیت بالا به ارائه و معرفی محصول  می پردازد.

بیشتر بخوانید: تاثیر صداقت در کسب و کار

در بازاریابی محتوا ، فرد بازاریاب دیگر یک حراف پرچانه نیست بلکه یک داستان سرای قصه گو می شود. در بازاریابی محتوا مشتری، جزئی از کسب و کار است و او چنان باید از محصول آگاهی یابد تا رشد فروش افزایش یابد. بدین صورت که خود جزیی از چرخه معرفی محصول به دیگری شود که البته این جدا از بازاریابی شبکه ای است.

برای روشن شدن موضوع یک مثال میزنیم: فرض کنید شما صاحب یک سایت درباره آشپزی و حاوی نکات مربوط به پخت و پز هستید.

یک فرد علاقمند به آشپزی در پی جستجو راجع به این تیتر، مطلب سایت شما با عنوان “چگونه در ده دقیقه مارکارونی بپزیم” را می خواند و می پسندد و می خواهد برای دریافت پست های مرتبط به سایت شما بپیوندند.

در این حالت شما به عنوان صاحب سایت از اینکه فهمیدید آن فرد به آشپزی سریع علاقه دارد در واقع اطلاعاتی از یک مشتری بالقوه بدون ساختن تبلیغات پر هزینه را دارید. این بازاریابی محتوا است.

اهمیت تولید محتوا در دنیای امروز

حال که بازاریابی محتوا را معنا کردیم می خواهیم نقش روانشناسی در بازاریابی محتوا را بررسی کنیم.

اگر روانشناسی انسان را بدانیم میتوانیم محتوای خوب برایش بسازیم. مردم محتوا را میخوانند و می بینند و بررسی می کنند. مثل: مقالات، کتاب‌ها، تصاویر، ویدیوها و تبلیغات.

هر محتوایی که آن‌ها را کنجکاو و درگیر کند را پیگیری و دنبال می‌کنند. همه‌ انسان‌ها تعصبات شناختی (واقعیت اجتماعی ذهنی هر فرد) دارند و اگر شما آن‌ها را بشناسید، می‌توانید روی نیازهای خاص مردم تمرکز کنید و با کلمات و تاکتیک‌هایی، خوانندگان را به آنچه که می‌خواهید انجام دهند، وسوسه کنید.

بدین ترتیب روانشناسی در بازاریابی محتوا نقش به سزایی ایفا می کند و در ادامه می خواهیم به اصول روانشناسی اشاره ‌کنیم که به بهبود بازاریابی محتوا کمک ‌کند.

اصول روانشناسی در بازاریابی محتوا

 • قاعده‌ی عمل متقابل
 • تعصب درون گروه
 • ما در برابر آن‌ها
 • تأیید اجتماعی
 • اثر موقعیت سریال
 • آبشار دسترسی
 • تکنیکِ “اما شما مختار هستید”
 • عناوین جذاب و فوق‌العاده
 • ترس از دست دادن (FOMO)
 • ناهماهنگی شناختی

قاعده‌ عمل متقابل

 • این قاعده بیان می‌کند وقتی برای فردی ارزش قائلید، خود را مدیون شما می‌دانند. یکی از دلایلی که چرا بازاریابی محتوا خیلی خوب کار می‌کند، استفاده از این تکنیک است. در همان مثالی که بالاتر گفتیم اگر مشتری از زمان و وقتی که برای تولید محتوایی ارزشمند صرف کرده‌اید اطلاع یابد، بی‌شک عمل و رفتاری متقابل با محتوا خواهد داشت.

 تعصب درون گروه

 • افراد تصور مثبت‌ نسبت به همگروهی های خود دارندمثلا همشهری ها نسبت به هم یا هم دانشگاهی ها نسبت به هم احساس نزدیکی کرده و رفتار و برخورد بهتری با هم دارند. همین مسئله در مورد بازاریابی محتوا صادق است. در واقع اگر مشتریان، شما را در گروه خود ببینند رابطه‌ عمیق‌ با شما و برندتان برقرار خواهند کرد. 

من در برابر او

من به معنای کسب و کار شماست و او به معنای کسب و کار رقیب و به نشانه رقبای شماست. باید به مشتری مزیت های خودتان نسبت به رقیب را گوشزد کنید.

تأیید اجتماعی

 • به مشتریان نشان دهید که تایید اجتماع و یا سازمان های دیگر را نیز دارید. مثلا لیست مشتریان بزرگ خود یا جایزه ها و لوح سپاس و جوایز خود را منتشر کنید تا اعتبار برند خود را افزایش دهید. 
تولید محتوا

اثر موقعیت سریال

 • طبق مطالعه‌‌ی دانشگاه ایندیانا، مردم راحت‌تر می‌توانند اولین و آخرین مجموعه از کلمات یک لیست را به خاطر آورند در حالی که میزان به خاطرسپاری کلمات وسط لیست بسیار کم است. بنابراین با آگاهی از این مسئله، لازم است اطمینان یابید که عناصر کلیدی در صنعت فروش خود را در آغاز و پایان لیست یا متن ذکر کنید. به این ترتیب، شما می‌توانید مطمئن شوید که نکات اصلی را جا نگذاشته‌اید.

آبشار دسترسی

 • هر چه یک بخش از اطلاعات بیشتر تکرار شود، احتمال صحت این اطلاعات بیشتر است. این مسئله یکی از دلایلی است که شرکت‌ها پول زیادی را برای تکرار تبلیغات تلویزیونی صرف می‌کنند. بنابراین خسته نشوید و بمباران اطلاعاتی مشتریان خود را ادامه دهید. 

تصمیم گیر نهایی قطعا مشتری است

اگر شما به مردم یادآوری کنید اختیار دارند پیشنهاد شما را  قبول یا رد کنند به احتمال زیاد پیشنهاد را پذیرفته و “بله ” را می‌گویند. چون گارد ذهنی آنها شکسته از بین می رود. نباید زیاد برای متقاعد کردن آن‌ها تلاش کنید، می ترسند.

زیبا بنویسید

 • برای کسب و کار خود از واژه های زیبا استفاده کنید. روانشناسی محتوا به شما میگوید برای توضیح کسب و کار خود زیبا بنویسید.

با نکاتی که گفته شد بینش روانشناسی در بازاریابی محتوا را درک کردید و درنهایت به شما بگوییم به بازخورد و انتقاد صادقانه‌ افراد  گوش کنید.

چگونه محصول/ خدمتی که برند ارائه می‌دهد نیازهای ” او” را مرتفع می‌سازد؟