برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

چطور از نارضایتی مشتری و افت فروش جلوگیری کنیم؟

همانطور که می دانید تنها معیار برای موفقیت یک کسب و کار رضایت مشتری است. اینکه شما بتوانید محصولات و خدمات خود را کاملا مطابق با نیاز مشتریان عرضه کنید، حتما در کسب و کار خود موفق خواهید شد. اما چیزی که شما را به موفقیت نزدیک تر می کند، شناسایی عواملی است که باعث نارضایتی مشتری می شود. در ادامه به شما خواهیم گفت که چطور از نارضایتی مشتری و افت فروش جلوگیری کنیم؟

با بازاریز همراه باشید.

فرقی نمی کند که شما صاحب یک کسب و کار فیزیکی هستید یا یک کسب و کار مجازی. در هر صورت شما باید بتوانید مواردی که باعث نارضایتی مشتری می شود را شناسایی کنید و آن ها را تغییر دهید. بسیاری از این موارد در میان کسب و کارهای فیزیکی و مجازی مشترک هستند.

عواملی که باعث نارضایتی مشتری و افت فروش می شوند شامل موارد زیر هستند.

ارائه خدمات و محصولات بی کیفیت

همه ما در هنگام خرید به دنبال کالا یا محصولاتی هستیم که بهترین کیفیت را داشته باشند. پس از اگر شما به عنوان یک فروشنده فعالیت می کنید، به این نکته توجه داشته باشید، برای اینکه بتوانید فروش خود را افزایش دهید و رضایت مشتریان را جلب کنید، باید خدمات و محصولات با کیفیت را به مشتریان ارائه دهید. یکی از مواردی که برای مشتریان بسیار حائز اهمیت است، خرید محصولات با برند معتبر است. در صورتی که شما نتوانید محصولات و خدمات مورد نظر مشتریان را به آن ها ارائه دهید، حتما با نارضایتی مشتریان و در نتیجه افت فروش رو به رو خواهید شد.

چطور از نارضایتی مشتری و افت فروش جلوگیری کنیم؟

گم راه کردن مشتری و عدم اطلاع رسانی دقیق

شما به عنوان یک فروشنده و یا صاحب هر نوع کسب و کاری برای اینکه بتوانید فروش خود را افزایش دهید نیاز دارید تا مشتریان را به سمت خود جذب کنید. یکی از مواردی که در جذب مشتری بسیار تاثیرگذار است، نحوه و میزان اطلاع رسانی و پاسخگویی به سوالات مشتریان است. شما به عنوان یک فروشنده باید بتوانید تمام اطلاعاتی که مشتری برای خرید کالای مورد نظر به آن احتیاج دارد را کاملا دقیق به او منتقل کنید. این اطلاعات باید به صورتی باشد که به مشتری در انتخاب کالا و محصول مورد نظر کمک کند. توجه داشته باشید در صورتی که در تبلیغ محصولات زیاده روی کنید و یا اطلاعات دقیق را در اختیار مشتری قرار ندهید، بدون شک آن ها برای خرید محصولات شما هزینه نخواهند کرد.

نداشتن پشتیبانی و خدمات پس از فروش

یکی از مواردی که می تواند منجر به جذب مشتری و افزایش فروش شود، تیم پشتیبانی و خدمات پس از فروش است. شما به عنوان یک فروشنده باید بدانید که مشتریان چه قبل از خرید و چه بعد از خرید نیاز دارند تا تیم پشتیبانی به سوالات آن ها پاسخ دهد. همچنین مشتریان همیشه به دنبال محصولاتی هستند که خدمات پس از فروش معتبری داشته باشد. پس اگر شما به عنوان یک فروشنده به دنبال افزایش درآمد هستید به بخش پشتیبانی و خدمات پس از فروش توجه داشته باشید.

نداشتن وب سایت کاربر پسند

اگر شما صاحب یک کسب و کار مجازی هستید، باید به این نکته توجه داشته باشید که داشتن یک وب سایت کاربر پسند یکی از مواردی است که می تواند بسیار بر روی میزان فروش و درآمد تاثیرگذار باشد. یک وب سایت علاوه بر ارائه خدمات و محصولات مورد نیاز مشتریان باید بتواند آن ها را به سمت خود جذب کند و کمک کند تا بتوانند کالا و یا محصول مورد نظر خود را انتخاب و خریداری کنند. یکی از مهم ترین مواردی که در طراحی وب سایت باید به آن توجه داشت، طراحی بر اساس اصول UX و UI است.

چطور از نارضایتی مشتری و افت فروش جلوگیری کنیم؟

بیشتر بخوانید:

چطور از کنسل شدن سفارشات جلوگیری کنیم؟

جمع بندی

موارد بسیار زیادی هستند که می توانند در بلند مدت و یا کوتاه مدت باعث نارضایتی مشتریان و افت فروش شود. برخی از این موارد رایج و شناخته شده هستند. اما برخی دیگر را باید با توجه به نوع فعالیت و تجربه شناسایی کرد.