برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

مارکت پلیس (marketplace) چیست؟

مارکت پلیس ها قادر هستند تا برای کاربران بستری فراهم کنند که بتوانند محصولات و یا کالای مورد نظر خود را از چندین فروشنده تامین کنند. درواقع کسانی که صاحب مارکت پلیس هستند نیازی ندارند تا به طور مستقیم اقدام به فروش کنند. یک مارکت پلیس فضایی برای سایر فروشندگان فراهم می کند و کمک می کند تا خریداران و فروشندگان بتوانند از فضایی امن و شناخته شده به خرید و فروش کالای مورد نظر خود بپردازند. با بازاریز همراه باشید تا به شما بگوییم مارکت پلیس (marketplace) چیست؟ و دارای چند نوع است.

مارکت پلیس ها چه امکاناتی در اختیار کاربران قرار می دهند؟

در چند سال اخیر مارکت پلیس ها توانسته اند امکانات بسیار خوبی را در اختیار کاربران خود قرار دهند، به همین دلیل مارکت پلیس ها در فضای الکترونیک و اینترنت بسیار موفق شدند. مارکت پلیس ها با فراهم کردن امکان خرید اینترنتی به کاربران خود کمک می کنند تا بتوانند در جایی که هستند از طریق اینترنت کالای مورد نظر خود را تهیه کنند. چیزی که باعث محبوبیت آن ها می شود این است که اطلاعات به صورت کاملا دقیق در اختیار کاربران قرار می گیرد.

مارکت پلیس (marketplace) چیست؟

مارکت پلیس ها با چه مشکلاتی رو به رو هستند؟

یکی از بزرگترین مشکلاتی که مارکت پلیس ها با آن موجه می شوند، این است که تامین کنندگان به سختی با آن ها هماهنگ می شوند. به عنوان مثال گاهی تامین کنندگان قادر نخواهند بود تا کالای سفارشی را برای کاربران تامین کنند. همچنین یکی دیگر از مشکلات بسیار جدی در مورد مارکت پلیس ها این است که یک کالا ممکن است توسط چندین تامین کنند ارائه شود، اما با قیمت و اطلاعات متفاوت، که این مورد می تواند باعث سردرگمی کاربران شود و در نتیجه مدیران و صاحبان مارکت پلیس با مشکل رو به رو شوند.

انواع مارکت پلیس

مارکت پلیس ‎ها معمولا به سه دسته تقسیم می شوند:

مدل‌ عمودی

مارکت پلیس‌ هایی که از مدل عمودی استفاده می کنند، کالاهای مشابه را از تامین کنندگان مختلف تهیه می کنند و در اختیار کاربران قرار می دهند. به عنوان مثال مارکت ‌پلیسی مانند TrueFacet انواع جواهرات و محصولاتی که با جواهرات مرتبط هستند را عرضه می کنند. در این مارکت پلیس با توجه به اینکه کالاهایی ارائه می شود که گران قیمت هستند، نیاز است تا مدارک مربوط به اصالت و کیفیت کالا در اختیار کاربران قرار بگیرد.

مارکت پلیس افقی

در مارکت پلیس های افقی روند کار به شکلی است که اجناس و کالای مختلفی به کاربران ارائه می شود. مارکت پلیس با این هدف فعالیت می کنند که کاربران پس از ورود بتوانند تمام خریدهای خود را به صورت کامل انجام دهند. در واقع گفته می شود با وجود مارکت پلیس های افقی دیگر بانوان نیازی ندارند تا به فروشگاه های مختلف مراجعه کنند.

مدل جهانی

مارکت پلیس مدل جهانی همانطور که از نام آن مشخص است، یک فروشگاه در سطح جهانی است که کاربران از هر نقطه از جهان می توانند تمام کالا و اجناس مورد نظر خود را تامین کنند. eBay  یک نمونه معروف و موفق از مارکت پلیس مدل جهانی است.

مارکت پلیس (marketplace) چیست؟

مارکت پلیس هیبریدی چیست؟

مارکت پلیس های هیبریدی درواقع فروشگاه های بسیار بزرگی هستند که در کنار سایر فروشگاه ها می توانند یک فعالیت گسترده داشته باشند. آمازون یک مارکت پلیس هیبریدی یا ترکیبی است. یک مدل از مارکت ‌پلیس که در آن یک فروشگاه محصولات خود را در کنار محصولات سایر فروشنده‌ ها به کاربران عرضه می‌ کند. همچنین یک نمونه ‌ی دیگر از مارکت ‌پلیس‌های هیبریدی، فروشگاه والمارت است که به عنوان دومین وب سایت تجارت‌الکترونیک ایالات متحده آمریکا شناخته می شود.

بیشتر بخوانید:

دراپ شیپینگ (drop shipping) چیست؟

اتفاقی که این روزها شاهد آن هستیم این است که فروشگاه های فیزیکی بزرگ در حال از بین رفتن هستند، این در حالی است که فروشگاه های اینترنتی بسیار بزرگی فعالیت خود را آغاز کرده اند.