برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

صداقت در کسب و کار

شاید بر اساس کلیشه های ذهنی صداقت در کسب و کار را رد کنید و بگویید وجود صداقت در کسب و کار باعث از دست دادن فروش بالا و در نتیجه سود می شود اما باید به صورت خلاصه به شما بگوییم که این امر باعث از بین رفتن مشتریان شما یا به اصطلاح “مشتری پراندن” نمی شود.

با بازاریز همراه باشید؛ امروز می خواهیم راجع به صداقت در کار و مفهوم و معایب و مزایای آن برایتان بگوییم.

صداقت در کسب و کار

صداقت در کسب و کار چیست؟

اگر تمام اطلاعات و موارد مربوط به کالا یا خدمات عرضه شده برای فروش و استفاده مشتریان، در اختیار قرار داده شود تا مشتری بر اساس واقعیت و درک صحیح انتخاب یا خرید کند “صداقت در کسب و کار” را لحاظ کرده اید. در این صورت تمرکز روی امتیازات خاص کالا و خدمات شما باعث مقایسه با رقبا از طرف مشتریان می شود و آنها می توانند سطح انتظارات خویش از شما را معقول نگه دارند.

صداقت در کسب و کار به شفافیت در کسب و کار نزدیک است. مواقعی که درگیر ظاهر هستیم و اصل حرف را فراموش می‌کنیم همان تله عدم شفافیت است. برای رهایی از این تله باید اطلاعات را به ساده‌ترین زبان و قابل فهم ترین شکل در اختیار مشتریان قرار دهیم و آنها را از تمام واقعیت‌ها و مسائل مطلع کنیم. این قبیل اطلاعات به مشتری کمک می کند بهترین تصمیم‌ها را (به صورت مستقل و بی‌نیاز از شرکت) بگیرد.

مطمئن باشید حتی اگر نقیصه ای در کسب و کار شما باعث شود تا برخی از مشتریان را از دست دهید اما در عوض بخاطر اینکه با مشکلات خود رو در رو شده اید و به صورت شفاف با آنان برخورد کرده اید سعی در رفع آنها خواهید داشت و در دراز مدت مشتریان بیشتری جذب خواهید کرد.

می توان گفت شفافیت، راهکار اصلی یک تجارت با ثبات و مثال‌زدنی است و پیش زمینه و پیش نیاز صداقت در کسب و کار است. شاید به این دلیل اطلاعات مورد نیاز مشتری را از او دریغ می کنید که اشتباهاً احساس می کنید که احتمال دارد دادن این اطلاعات شما را ‌آسیب‌پذیر کند. به خصوص اگر فرد مقابل (مشتری یا رقیب تجاری) فقط به دنبال منافع شخصی خود باشد و هیچ اهمیتی به ما و کسب و کار ما ندهد. اما همانطور که در بالا گفتیم در دراز مدت به نفع شماست و کسب و کار شما نیز یک کسب و کار با دوره عمر کوتاه نیست.

مسئله مهم اینجاست که بدانید با رعایت اصل صداقت در کسب و کار و دادن اطلاعات مورد نظر راجع به کالا و خدمات تولیدی خود، مشتری دیگر از شرکت ما بی‌نیاز نیست و دروغ گفتن، زمان و انرژی زیادی از شما می‌گیرد. همچنین فراموش نکنید که حقیقت همیشه خودش را آشکار می‌کند. (ماه پشت ابر نمی ماند).

دلایل مختلفی مبنی بر صحت رعایت اصل صداقت در کسب و کار وجود دارد. من جمله:

صداقت در کسب و کار چه فوایدی دارد؟

غافلگیری مشتریان می شود

صداقت باعث اعتماد مشتری می شود

وقتی اطلاعاتی مبنی بر نقاط ضعف و کاستی های محصول در اختیار مشتریان قرار گیرد برای آن ها غیره منتظره خواهد بود. و شگفت زده می شوند. همانطور که در بالا گفتیم ممکن است برخی مشتریان از خرید منصرف شوند اما بسیاری از آن ها نیز به خاطر داشتن صداقت شما را تحسین و با خرید خود تشویق خواهند کرد.

اطمینان مشتری از کیفیت محصول می شود

وقتی شما به عنوان ارائه دهنده خدمات یا فروشنده کالا، صداقت را رعایت کنید یعنی نسبت به ویژگی های محصول خود شناخت و اطمینان کامل دارید.

اعتماد بین فروشنده و خریدار می شود

اعتماد مشتری سرمایه ارزشمندی است که به صورت تدریجی و در گذر زمان ایجاد می شود و با عدم شفافیت و عدم صداقت به سرعت از دست می رود. لازم است تاکید کنیم که اعتماد مشتری ذره ذره جمع و کسب می شود اما از بین رفتن اعتماد مشتریان در یک لحظه اتفاق می افتد.

در مقاله بعد دلایل بیشتری را برای شما عنوان می کنیم تا متوجه اهمیت این موضوع شوید. همیشه رو راست بودن در کسب و کار حرف اول را می زند.