برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

دلایل شکست استارتاپ ها چیست؟

دلایل شکست استارتاپ ها را اگر  به دقت بررسی کنیم، بدون شک می توانیم با نگاهی دقیق به کسب و کار جدید خود در مسیری درست حرکت کنیم.

با بازاریز همراه باشید.

امروزه بسیاری از استارتاپ (startup) ها در تمام نقاط جهان در حال شکل گرفتن هستند و تمام تلاش خود را به کار می گیرند تا بتواند از شکست خود جلوگیری کنند. اما متاسفانه آمار شکست استارتاپ ها بسیار بالا است. بر اساس آمارهای ارائه شده، ۵۰ درصد از استارتاپ ها در همان ۵ سال اول و ۷۰ درصد آن ها در ۱۰ سال اول با شکست رو به رو خواهند شد.

برخی از مطالعات انجام شده، درصد شکست استارتاپ ها را تا ۹۰ درصد نیز اعلام کرده اند.

دلایل بسیاری برای شکست یک کسب و کار نوپا وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

بی نیازی

نتیجه ی تحقیقاتی که بر روی شکست استارتاپ ها انجام شده است نشان می دهد که ۴۲ درصد از آن ها به نیاز های بازار بی توجه بودند، و در واقع وقت و زمان خود را صرف فعالیتی کرده اند که جامعه ی هدف به آن نیاز نداشته است.

باید به این نکته توجه داشت که قبل از شروع به فعالیت حتما باید به نیاز های بازار دقت داشت.

اما بی نیازی ممکن است به این معنا باشد که کالا و یا خدمت شما قبلا توسط دیگران به بازار ارائه شده است.

دلایل شکست استارتاپ ها

مشکلات مالی

با توجه به آمار های ارائه شده می توان گفت که حدوده ۲۹ درصد از استارتاپ ها به دلیل مشکلات مالی با شکست رو به رو می شوند. نکته ی مهمی که در کسب و کار های نو پا دیده می شود, عدم وجود تجربه و دانش در زمینه مالی و حسابداری، برای برآورد هزینه های پیش رو است.تحقیقات در مورد هزینه ها باید در مراحل اولیه شروع یک کسب و کار انجام بگیرد. و در تمام مراحل میزان نقدینگی را در نظر داشت.

انتخاب نادرست اعضای تیم

۲۳ درصد از استارتاپ ها به دلیل انتخاب اعضای نامناسب برای تیم خود با شکست رو به رو می شوند. برای داشتن یک تیم موفق نیاز است تا افراد تیم به گونه ای انتخاب شوند که مهارت های مختلفی برای رفع نیاز های تیم را دارا باشند.

نکته ی دیگری که در هنگام تشکیل تیم باید به آن توجه داشت این است، که اعضای تیم روحیه و توان انجام کار تیمی را داشته باشند و بتوانند به راحتی با یکدیگر هماهنگ شوند.

ناتوانی در برابر رقیبان

چیزی در حدوده ۱۹ درصد از استارتاپ ها به دلیل نداشتن شناخت درست و کافی از رقبای خود اقدام به ساخت یک محصول و یا خدماتی می کنندکه، قبلا توسط رقبای آن ها به بازار ارائه شده است. بدون شک هیچ بازاری نمی تواند از یک محصول که منحصر به فرد نیست استقبال کند.

بیشتر بخوانید: تاثیر صداقت در کسب و کار

قیمت گذاری نا مناسب

۱۸ درصد از استارتاپ ها به دلیل قیمت گذاری نا مناسب  با شکست رو به می شوند. چیزی که در ابتدا باید به آن دقت داشت، این است که کالا را باید با قیمتی مناسب به بازار عرضه کرد. و پس از دیدن نتایج و میزان استقبال کابران، قیمت آن را تغییر داد.

توجه نداشتن به بازخورد مشتریان

دریافت بازخورد از مشتریان یکی از بهترین روش هایی است که می توانید نقاط منفی را شناسایی کنید و درواقع محصولی را با توجه به نیاز و خواسته ی مشتری تهیه کنید. حدوده ۱۴ درصد از استارتاپ ها به دلیل توجه نداشتن به دیدگاه و بازخوردهای دریافتی از طرف کاربران و مشتریان با شکست رو به رو می شوند.

مدل کسب و کار

توجه نداشتن به مدل کسب و کار

یکی از مهم ترین بخش هایی که قبل شروع یک کسب و کار جدید باید به آن توجه داشت، مدل کسب و کار است. هنگامی که شما یک مدل کسب و کار برای استارتاپ خود در نظر می گیرید، می توانید به راحتی بر روی اهداف خود تمرکز کنید. آمارها نشان می دهد که ۱۷ درصد از کسب و کار های نوپا به دلیل نداشتن مدل کسب و کار  و یا نداشتن مدل کسب و کار مناسب، تعطیل شده اند.