برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

تفاوت دیجیتال مارکتینگ و سوشال مدیا

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال امروز با پیشرفت تکنولوژی و فضای اینترنت با استفاده از سوشال مدیا ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

با بازاریز همراه باشید؛ شما را بیشتر با مزیت های دیجیتال مارکتینگ وتفاوت آن با سوشال مدیا آشنا می کنیم.

تفاوت بازاریابی سنتی و بازاریابی دیجیتال

دیجیتال مارکتینگ توانسته است که فضایی بسیار وسیع تر از بازاریابی سنتی، برای تبلیغات ایجاد کند. دیجیتال مارکتینگ یا همان بازاریابی دیجیتال، دنیای تبلیغات را به شدت تغییر داده است.

 در بازاریابی سنتی، محدودیت های بسیاری وجود دارد که این دیجیتال مارکتینگ توانسته است این محدودیت ها را به طور کامل حذف کند. این محدودیت ها شامل هزینه، فضای تبلیغاتی، شیوه معرفی و … است.

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ و چرا مهم است؟

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ دارای ابزارهای بسیاری برای تبلیغات است. که با توجه به نوع فعالیت یا کسب و کار، هر کدام از این ابزارها می توانند تاثیر چشمگیری در نتایج بازاریابی ایجاد کنند. بازاریابی دیجیتال توانسته است ارتباط میان افراد را بسیار آسان کند.

سوشال مدیا ها چه مزیت هایی دارند؟

یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ که بسیار مورد توجه است، بازاریابی رسانه های اجتماعی یا همان سوشال مدیا است.

رسانه های اجتماعی توانسته اند مدت زمان قابل توجهی از استفاده افراد، از فضای اینترنت را به خود اختصاص دهند. رسانه های اجتماعی دارای فضایی هستند با تعداد بیشماری کاربر، که همین امر باعث می شود تا بتوان یک خدمت یا کسب و کار را به راحتی در یک رسانه اجتماعی معرفی کرد.

رسانه های اجتماعی دارای فضایی هستند که هرکس با هر سلیقه و با هر زمینه فعالیتی می تواند درآن عضو باشد و همین موضوع را می توان به عنوان یک مزیت در نظر گرفت.

اما باید به این نکته دقت داشت که در واقع برخی از رسانه های اجتماعی با هدف قرار دادن یک گروه از افراد و یا کسب و کار طراحی شده اند، و به همین دلیل ممکن است با فعالیت در رسانه های اجتماعی نا مناسب، نتایج دلخواه حاصل نشود.

سوشال مدیا

بیشتر بخوانید: بازاریابی در شبکه های اجتماعی خود را با ایجاد سبک برند متحول کنید

بازاریابی دیجیتال درست همانند تخصص های دیگر، نیاز به دانش دارد. افرادی که در زمینه تبلیغات و بازاریابی دیجیتال فعالیت می کنند، باید شناخت کامل بر روی ابزارهای تبلیغاتی داشته باشند. استفاده غلط و نادرست از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ می تواند ضربه های جبران ناپدیری به خدمت یا کسب و کار مورد نظر وارد کند.

از مزیت های رسانه های اجتماعی، می توان به این نکته اشاره کرد که قابل دسترس است. بدین معنا که استفاده از آن ها نیاز به آموزش ندارد، و کاربران با داشتن تنها مقدار کمی دانش اینترنت و فضای مجازی، می توانند از سوشیال مدیا ها یا رسانه های اجتماعی استفاده کنند. شاید همین موضوع باعث شکل گیری بهتر دیجیتال مارکتینگ شده است.

اشتباهی که در بازاریابی دیجیتال وجود دارد، گاهی سوشیال مدیا را به عنوان یک هدف جدا از دیجیتال مارکتینگ در نظر می گیرند. در حالی که سوشیال مدیا یا رسانه های اجتماعی خود یکی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ است، و نمی توان آن را جدا معرفی کرد.

بیشتر بخوانید: تجارت الکترونیک

رسانه های اجتماعی می توانند یک بستر خوب برای تبلیغات دیجیتال ایجاد کنند. شاید یکی از مزیت هایی که در رسانه های اجتماعی قابل توجه است،  این است که برای کابران محدودیت استفاده ندارد. کاربران می توانند به راحتی با انواع سیستم  عامل از رسانه های اجتماعی استفاده کنند.

مزیت دیگری که می توان از آن نام برد، معمولا استفاده از رسانه های اجتماعی یا سوشیال مدیاها رایگان است.

در ابتدای بحث به این نکته اشاره کردیم که هزینه کم در بازاریابی دیجیتال، نسبت به بازاریابی سنتی یک مزیت است، که خوشبختانه رسانه های اجتماعی این بستر را برای تبلیغات رایگان و گاها ارزان فراهم کرده است.

رسانه های اجتماعی خود توانسته اند فضای خوبی برای شناخت بهتره دیجیتال مارکتینگ ایجاد کنند. در تحقیقاتی که انجام شده است، بسیاری از کسب و کارهای سنتی از طریق رسانه های اجتماعی با دنیای بازاریابی دیجیتال آشنا شده اند.

فراموش نکنید که با استفاده درست و به جا، از بازاریابی دیجیتال می توانید کسب و کار خود را دگرگون کنید.