برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

بازاریابی محتوا شبیه یک قرار عاشقانه است

تیتر امروزی که میخواهیم راجع به آن با شما صحبت کنیم بسیار عجیب است و برای اولین بار است که با چنین مفهومی در فضای رسانه و هر جای دیگه ای برخورد داشته اید. با بازاریز همراه باشید؛ شما را با تکنیک های بازاریابی محتوا آشنا می کنیم.

باورتان بشود یا نه باید بپذیرید که بازاریابی محتوا شبیه یک قرار عاشقانه است، و اما چرایی این ارتباط و رمزگشایی آن با تعریف مفاهیم آغاز میشود. ابتدا بازاریابی محتوا را معنا می کنیم و سپس قرار عاشقانه و چون معما حل شود دیگر آسان شود.

بیشتر بخوانید: شناخت مشتری: چگونه مشتریان خود را بشناسیم؟

جو پولیتزی در چند سال اخیر توسط کتاب‌ها و سخنرانی‌های خود، همواره تعریف یکسانی را از بازاریابی محتوا ارائه کرده است . وی گفته: بازاریابی محتوا فرایندی در کسب و کار است که به تولید محتوای گیرا و مجاب‌کننده و توزیع آن برای جلب توجه، جذب و درگیرکردن یک گروه مشخص هدف از مخاطبان، با هدف برانگیختن اقدام‌های سودآور در مشتریان می‌پردازد.

دَمیَن رایان ویژگی بازاریابی محتوا را اینگونه در کتاب خود تشریح می کند:

بازاریابی محتوا با ارضا سریع و لحظه‌ای نیاز به اطلاعات در مشتریان بالقوه، برای آن‌ها ارزش می‌آفریند.

بازاریابی محتوا، مشتریان بالقوه را بدون فشار برای خرید،به محصول جذب و درگیر (Engage) می‌کند.

و اما فرض کنید شما به یک قرار عاشقانه می خواهید بروید یا همان Date ، خوب چه می کنید؟ چه می پوشید؟ قبل از آن چه می کنید و در حین دیدار و بعد از دیدار چه می کنید؟

بیشتربخوانید: بازاریابی در شبکه های اجتماعی خود را با ایجاد سبک برند متحول کنید

بازاریابی محتوا

فکر میکنم با طرح پرسش های بالا کمی به موضوع ارتباط یک قرار عاشقانه و بازاریابی محتوا نزدیک شده ایم.

در یک قرار عاشقانه به محتوای مطالبی که می خواهیم بگوییم فکر می کنیم؛ و می خواهیم مطالبی را به اشتراک بگذاریم که باعث حفظ شخص مورد نظر در کنار ما شود.

 شاید لازم باشد از علاقمندی و عکس های خود برای درگیر کردن ذهن مخاطب مورد نظر استفاده کنیم.

جالب بود، نه؟ آیا واژگان به کار رفته شده برای شما آشنا نبود؟ تمام آنها را در تعریف بازاریابی محتوا شنیده بودید. در ادامه باید بگوییم این نوع بازاریابی محتوایی را پس تولید و به اشتراک‌ گذاشتن باعث حفظ مشتریان قبلی و بدست آوردن مشتریان جدید می شود.

این محتوا و اطلاعات می‌تواند به انواع مختلفی چون اخبار تحلیلی، ویدئو، کتاب الکترونیکی، اینفوگرافی، مطالعه موردی، راهنما و دستور العمل‌ها، سوالات و پاسخ، مقالات و تصاویر و… تولید و منتشر گردد.

هر چه بیشتر به تولید و توزیع محتوای ارزشمند، مرتبط و سازگار با اهداف برندها متمرکز شوید نتیجه بهتری خواهید گرفت. بازاریابی محتوا به دنبال جذب، حفظ و تعامل با مخاطبانی است که به وضوح تعریف و شناخته شده هستند.  حال ادامه می دهیم: آیا یک قرار عاشقانه غیر از این است؟

بازاریابی محتوا

بیشتر بخوانید: آموزش بازاریابی دیجیتال

در قرار عاشقانه محتوای ارزشمند تولید می کنید. قبل از آنکه بر سر قرار و دیدار مخاطب مورد نظر خود بشتابید بر روی محتوا فکر می کنید. اینکه چه اخباری از خود منتشر کنید تا به اهداف خود نزدیکتر شوید؛ اینکه در پی جذب هستید و تمام تلاش خود را در این بار به کار می گیرید.

چگونه بازاریابی محتوا انجام دهیم؟

آنچه خواهیم گفت بیشتر مرتبط به موضوع است و راز شباهت یک قرار عاشقانه با بازاریابی محتوا را برملا می سازد. در سال ۲۰۱۹ اعلام شد بازاریابی محتوا دارای ویژگی های خاصی است:

محتوای مفید

هدف از تولید این محتوا این است که به مخاطبین خود یک کار و مهارتی را آموزش دهید.

محتوای آموزنده (حاوی اطلاعات):

هدف شما از تولید محتوای این چنینی این است که به مخاطبین خود مهارتی تازه بیاموزید یا نوع دید جدیدی را به آن‌ها معرفی کنید یا شاید بتوانید در تصمیمات به آن‌ها کمک کنید.

محتوای سرگرم کننده

احساسات از قبیل خنده و شادی ارزش محسوب می‌شوند و در محتوای سرگرم کننده نقش مهمی دارند.

اما به‌طور کل استراتژی محتوا به قانون‌هایی گفته می‌شود که محتوای تولید شده را ملزم به رعایت آن می‌کند. این قانون‌ها شامل تجربه، شناخت، بررسی و آموخته‌های یک استراتژیست محتواست. و مگر غیر از آن است که در قرارهای عاشقانه آموخته ها و تجربه و شناخت فرد یک استراتژی برنده محسوب می شود.

وقتی صاحبان کسب و کار با تولید محتوای ارزشمند و جذاب ، نگرش مخاطبان خود را نسبت به محصول یا خدماتشان عوض میکنند، شما هم می توانید در یک قرار عاشقانه  نگرش فرد مورد نظر خود را نسبت به خودتان و شرایط خودتان تغییر دهید.

بیشتر بخوانید: چگونه مشتریان خود راضی نگه داریم؟

در حقیقت با کمک محتوا می توان چیزهای بد را در نگاه مشتریان خوب و چیزهای خوب را به کمک محتوا بد نشان دهیم. شاید بارها از دهان زوجین شنیده اید که در ابتدا هر دو نفر نسبت به هم نگرش منفی داشتند و یا حتی اصطلاحا کارد و پنیر بودند اما به مرور زمان و با شناخت از یکدیگر نگرش آنها نسبت به هم تغییر کرد.

باز هم می خواهیم ادامه دهیم و بگوییم که بازاریابی محتوا شبیه یک قرار عاشقانه است، چون:

در بازاریابی محتوا  اولویت اول و آخر، کسی نیست جز مخاطب و چیزی نیست جز سلیقه اش و در یک قرار عاشقانه مگر نه اینکه سلیقه مخاطب خاص اولویت دارد؟

بازاریابی محتوا واقعا شوخی نیست و برای نیل به اهداف خود باید هزینه پرداخت کنید. و شما می دانید که تامین نیاز و سلیقه مخاطب خاص شما در یک قرار عاشقانه حتما هزینه بر است.

در بازاریابی محتوا، محتوایی خوب است که با شوق و علاقه خوانده شود. و در یک قرار عاشقانه نیز اگر حرف ها و بصورت کلی محتوایی که شما ارائه می دهید با شوق و علاقه  گوش داده شود به معنای موفقیت شماست.

فکر کنم دیگر مشخص شد که بازاریابی محتوا شبیه یک قرار عاشقانه است. پس همان طور که در قرار عاشقانه خود بهترین لباس هایتان را می پوشید در بازاریابی محتوا نیز بهترین خود را ارائه دهید. تا کسب و کارتان به رونق بیفتد و قرار عاشقانه تان ختم به خیر شود.