برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

ای نماد چیست و آیا داشتن آن تاثیری بر کسب و کار دارد؟

در دنیای ملموس وقتی به بازار می روید و می خواهید خرید کنید، کمتر از دستفروش ها خرید می کنید چرا که به کیفیت کالا کمتر اعتماد می کنید و به سراغ مغازه ها می روید چرا که پروانه کسب آنها برایتان اعتماد می آورد. ای نماد چیست؟

دنیای تجارت الکترونیک چگونه از خرید خود مطمئن شویم؟ با بازاریز همراه باشید؛ تا جواب این سوال را به شما بدهیم.

بیشتر بخوانید: تجارت الکترونیک

ما به شما پاسخ می دهیم. پروانه کسب در دنیای تجارت الکترونیک “نماد اعتماد الکترونیکی” است که آنرا به اختصار “اینماد” می دانند.

اینماد لازمه حیات فروشگاه های اینترنتی است که جلب اعتماد می کند و مرکز توسعه تجارت الکترونیک وزارت صنعت و معدن مسئول اعطای آن است. به زبان ساده این نماد به خریدار می گوید که این فروشگاه اینترنتی تاییدیه داره و خرید و فروش در آن قانونی است و اگر مسئله و یا مشکلی پیش آمد می توان به مراجع ذی صلاح از آن شکایت کرد.

بیشتر بخوانید: چگونه بهترین رنگ را برای برند خود انتخاب کنیم؟

اگر فروشگاه اینترنتی موفق به اخذ این نماد شده باشد در بالای صفحه اصلی وب سایت آن درج می شود. اگر مایلید در جهت اعتماد سازی، ساماندهی و رسمیت بخشی به فعالیت فروشگاه خود گام بردارید و ضریب امنیت آن را بالا ببرید در پی کسب ای نماد باشید.

همچنین داشتن ای نماد برای فروشگاه های دیگر نیز توصیه میشود چرا که باعث رقابت سالم در کاهش قیمتها و ارتقای سطح کیفیت فروش کالا و ارائه خدمات مناسب به مصرف کنندگان و اجرای خرده فروشی سالم در مبادلات داخلی می شود و از این طریق بازار کاذب قیمتها از بین می رود. پس اخذ اینماد نه تنها لازم بلکه ضروری است.

تا اینجا گفتیم که اینماد یا همان نماد اعتماد الکترونیکی در تجارت الکترونیک B2C استفاده میشود و چند نوع است:

انواع ای نماد

نماد موقت

نماد موقت را به سایت‌ فروشگاه اینترنتی با حداقل معیارهای موجود می دهند.

نماد دائم یک ستاره

این نماد مخصوص سایت هایی است که خرید در آن بر اساس پروتکل https صورت میگیرد و اطلاعات کاربران در آن رمزنگاری شده و امنیت بالاتری در خرید متوجه خریداران است و به سخن کوتاه اینکه فروشگاه حداقل شرایط را دارد.

نماد دائم دو ستاره

این نماد مخصوص سایت هایی است که علاوه بر داشتن شرایط نماد دائم یک ستاره، مجهز به بخش کاربری و فروش با گواهی امنیتی SSL باشد.

پس از احراز هویت مالک کسب وکار (شخص حقیقی یا حقوقی) نشان اعتماد الکترونیکی به سایت اعطا می‌شود و نیاز به ارسال مدارک مالک یعنی صاحب امتیاز دامنه سایت (شخص حقیقی یا حقوقی) دارد. برای درخواست نماد اعتماد الکترونیک در سایت www.enamad.ir یکسان بودن نام متقاضی و مالک دامنه الزامی است. دریافت نماد اعتماد الکترونیکی کاملا اینترنتی است و نیاز به دوندگی‌های اداری ندارد.

باید سایت خود را راه اندازی کنید و به آدرس https://enamad.ir/Panel مراجعه و در آن ثبت نام کنید و پس از تکمیل و احراز اطلاعات هویتی و بررسی و انجام تاییدیه فنی از سوی مرکز کد به شما داده میشود و می توانید آن را بر روی سایت خود نشان دهید.

بیشتر بخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ و چرا مهم است؟

مزایای داشتن ای نماد برای کسب و کارهای آنلاین

آنچه گفتیم تعریف و چگونگی اینماد بود اما مزایای اخذ ای نماد چیست؟

دربالا گفتیم که مهمترین مزیت ای نماد اعتماد مشتریان به شماست و علاوه بر آن باید گفت: اگر میخواهید فروشگاه اینترنتی شما به درگاه الکترونیکی پرداخت مجهز شود و یا برای ارسال مرسوله با شرکت پست قرارداد ببندید؛ هیچ گریزی نیست به جز آنکه این نشان را دریافت کنید.

پس میتوان به صورت خلاصه گفت: معتبر شدن فروشگاه خود و افزایش میزان خرید و معرفی شدن سایت خود توسط مشتریان به هم و یا بستن قرارداد با شرکت های دیگر از مزیت های داشتن اینماد است.

بیشتر بخوانید: تفاوت دیجیتال مارکتینگ و سوشال مدیا

البته اضافه می کنیم که داشتن نماد اعتماد الکترونیکی فقط برای صاحب کسب و کار ارجحیت ندارد بلکه برای مشتریان نیز این موضوع مزیت میشود چرا که اطمینان حاصل می کنند که محصول خریداری شده گارانتی دارد و در صورت مغایرت مبلغ جنس قابل برگشت است و و نیز حریم خصوصی آنان محفوظ می ماند.

در آخر باید گفت که برخی از طراحان سایت‌ از علامت نماد اعتماد الکترونیک سوء استفاده می کنند و ای نماد را بصورت تزیینی و فریبکارانه در گوشه سایت قرار میدهند.

البته مشتریان دقت کنند وقتی بر روی ای نماد قرار می‌گیرند قابلیت کلیک شدن را داشته باشد و بعد از کلیک بر روی آن بایست بتوانند داخل سایت مرکز توسعه تجارت الکترونیک با آدرس اینترنتی http: //www. enamad. ir  بشوند. (این سوء استفاده در صورت گزارش مورد ارجاع به مراکز قانونی است)