برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

ریبرندینگ (Rebranding) چیست و چه اصولی دارد؟

اجازه دهید ریبرندینگ را با یک مثال ساده آغاز کنیم. فرض کنید که شما صاحب یک خانه ی قدیمی هستید و قصد دارید تا درآن زندگی کنید. اما باید برای اینکه بتوانید در آن خانه زندگی کنید، نیاز است تا آن را با توجه به نیاز خود و در نظر گرفتن امکانات جدید، تغییر دهید. همچنین گاهی برای جلوگیری از ریزش و خرابی ساختمان نیاز است تا آن را باز سازی کنید. همین اتفاق در دنیای تجارت و کسب و کار، ریبرندینگ نام دارد. در ادامه به شما خواهیم گفت ریبرندینگ (Rebranding) چیست و چه اصولی دارد.

با بازاریز همراه باشید.

ریبرندینگ چیست؟

پیش از آنکه بگوییم ریبرندینگ چیست، بهتر است تا با تعریفی از برندینگ آشنا شوید.

برند شامل تمام مفاهیم و احساساتی است که به یک نام و یک نماد گره خورده است. شاید در نگاه اول برند شامل یک لوگو و یا یک رنگ باشد. اما برند شامل تمام احساسی که با گذشت زمان به مخاطبان و مشتری منتقل می شود. ریبرندینگ به معنای باز سازی تصویر یک برند، با هدف بهبود و یا جلوگیری از بدتر شدن آن است. در ریبرندینگ تلاش می شود تا با طراحی یک تصویر جدید از هویت بصری برند، پیام های بهتری را به مخاطبان منتقل کنیم و تصویر برند را به شکلی موثر، باز سازی کنیم.

ریبرندینگ چیست؟

چه زمان، نیاز به ریبررندینگ است؟

به طور معمول دو عامل اصلی برای Rebranding وجود دارد:

  • ریبرندینگ ضعیف، باعث شده است، تا در رسیدن به اهداف با مشکل مواجه شوید.

گاهی ممکن است در ابتدای شروع یک کسب و کار، به شکل گیری برند یا برندینگ توجه نکرده باشید. در نتیجه ممکن است، در آینده نیاز به باز سازی برند داشته باشید.

  • دنیا تغییر کرده است، و نیاز است تا برند شما نیز تغییر کند.

همانطور که می دانید برای حفظ بقای هر کسب و کاری، نیاز است تا با تغییر دنیای اطراف خود، تغییر کند. پس نیاز است تا برند باز سازی شود.

یک ریبرندینگ موفق چه مراحلی دارد؟

بازسازی برند، با ریسک های بسیاری همراه است. باید دقت داشته باشید برای اینکه ریبرندینگ، به برند شما آسیبی وارد نکند، به مراحل زیر توجه داشته باشید:

  • هدف و شاخص های Rebranding را مشخص کنید.

اگر در کسب و کارتان مشکلی ندارید، و فعالیت های شما به خوبی پیش می رود، نیازی به بازسازی برند نیست. شما برای بازسازی برند  نیاز به دلیل دارید. هنگامی که دلیل موجهی برای تغییر آن وجود نداشته باشد، ممکن است که برند شما آسیب ببیند.

  • تحقیقات بازار را شروع کنید.

ممکن است دلایلی وجود داشته باشد که باعث شود تا شما به Rebranding فکر کنید. اما نیاز است تا قبل از باز سازی برند به تحقیقات بازار بپردازید، و از اینکه کسب و کار شما نیاز به ریبرندینگ دارد اطمینان حاصل کنید.

باز طراحی هویت بصری

  • برنامه بازسازی برند را بنویسید.

هنگامی که از بازسازی برند یا ریبرندینگ مطمئن شدید، نیاز است تا برنامه تغییر برند را بنویسید. برنامه بازسازی برند شامل مشخص کردن، چشم­انداز، ماموریت و ارزش ها است. این سه موارد می تواند به شما در تغییر کلی برند کمک کند.

بیشتر بخوانید:

۸ راهکار برای برندینگ (Branding) موفق

  • باز طراحی هویت بصری

در این مرحله نیاز است تا با دقت بیشتری عمل کنید. باید توجه داشته باشید اگر که قبلا بدون هزینه و یا هزینه بسیار کمی اقدام به طراحی هویت بصری برای برند خود کرده اید، در حال حاضر نیاز است تا با هزینه های بیشتری اقدام به تغییر هویت بصری کنید.

  • رونمایی از برند جدید

تجربه نشان می دهد که بهتر است تا برند جدید در کنار رونمایی از یک محصول جدید و یا خدمتی جدید معرفی شود. اما در برخی از موارد ممکن است تغییر برند به تنهایی بتواند باعث جلب توجه مخاطبان و مشتریان شود.

سخن پایانی

هدف از ساخت برند و بازسازی برند، این است که مخاطبان شما بتوانند شخصیتی انسانی در برند شما ببیند. پس برای جان بخشیدن به برند خود تلاش کنید.