برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

اینفلوئنسر (influencer) کیست؟

هر برند یا کسب و کاری برای معرفی خود نیاز به تبلیغات دارد. تبلیغات انواع مختلفی دارد که با برخی از آن ها مانند تبلیغات در تلگرام آشنا هستید. یکی از این روش های تبلیغاتی در شبکه های مجازی و اینترنت اینفلوئنسر مارکتینگ می باشد.

با بازاریز همراه باشید؛ در این مقاله به شما خواهیم گفت که اینفلوئنسر کیست و اینفلوئنسر مارکتینگ چطور شکل می گیرد.

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسر یا influencer در لغت به معنای تاثیرگذار می باشد. در شبکه های اجتماعی اینفلوئنسر ها افرادی هستند که در یک یا چند شبکه اجتماعی شناخته شده اند. اینفلوئنسر ها را می توان سلبریتی های شبکه های اجتماعی دانست.

اینفلوئنسر ها کسانی هستند که در شبکه های اجتماعی شناخته شده هستند اما خارج از آن زندگی کاملا طبیعی و عادی دارند. اینفلوئنسر ممکن است در یک فضای عمومی و خارج از شبکه های اجتماعی مورد توجه افراد عادی قرار نگیرد.

رفتار influencer ها به شدت می تواند بر روی مخاطبانشان تاثیرگذار باشد.

اینفلوئنسر کیست؟

اینفلوئنسر ها از کجا شکل گرفتند؟

حدود ده سال پیش افرادی در یوتیوب بودند که که با انتشار ویدئو های مختلف توانستند توجه بازدیدکنندگان را به خود جلب کنند و پس از مدتی بازدیدکنندگان را به دنبال کنندگان خود تبدیل کنند. این افراد اولین گروه از اینفلوئنسرها بودند. کمی بعد همین اتفاق برای فیسبوک و توییتر نیز افتاد. و influencer ها در این شبکه های اجتماعی هم دیده شدند.

در یوتیوب، اینفلوئنسر ها با اصطلاح یوتیوبر (YouTuber) شناخته شدند که همان افراد تاثیرگذار با حجم بالایی از دنبال کننده بودند.

یک شبکه ی اجتماعی مانند اینستاگرام توانست به شکل گیری influencer های بسیار کمک کند.

مزیت اینفلوئنسر مارکتینگ در مقابل سایر روش های تبلیغاتی

هنگامی که شما قصد معرفی یک محصول، کسب و کار و یا برندینگ دارید، گزینه های بسیاری هستند تا به شما در تبلیغات هدفمند و یا تشکیل یک کمپین تبلیغاتی کمک کنند. برای مثال شما می توانید از تبلیغات  تلویزیونی یا بیلبورد های تبلیغاتی استفاده کنید. اما تبلیغات سنتی می تواند هزینه بسیار زیادی برای شما به دنبال داشته باشد.

بیشتر بخوانید: مهارت های مورد نیاز برای شروع دیجیتال مارکتینگ

در مقابل بازاریابی سنتی، بازاریابی دیجیتال از هزینه های کمتری برخوردار است. influencer marketing نیز بخشی از بازاریابی دیجیتال می باشد.

اینفلوئنسر مارکتینگ

اینفلوئنسر ها در چه زمینه هایی فعالیت می کنند؟

اینفلوئنسر ها می توانند به صورت عمومی و تخصصی فعالیت کنند. برخی از influencer ها می توانند با تولید محتوای عمومی توجه عموم افراد را به خود جلب کنند. این دسته از اینفلوئنسرها معمولا دنبال کنندگان بسیاری دارند.

influencer هایی که به صورت تخصصی فعالیت می کنند در مقایسه با اینفلوئنسرهای عمومی، دنبال کنندگان کمتری دارند اما می توانند رفتاری داشته باشند که به راحتی مخاطبان خود را تحت تاثیر قرار دهند.

چگونه تبدیل به یک اینفلوئنسر شویم؟

اینفلوئنسرها افرادی هستند با شخصیتی قابل قبول و مورد تایید برای مخاطبان. افرادی که قصد دارند تا تبدیل به influencer شوند باید بتواند بر روی برند شخصی خود کار کنند. برند شخصی زمانی شکل می گیرد که افراد بتوانند با نقاط قوت و ضعف خود آشنا شوند. پس آن برای بهبود نقاط منفی تلاش کنند و نقاط مثبت خود را افزایش دهند. اینفلوئنسرها به راحتی می توانند تبدیل به الگو شوند.

بیشتر بخوانید: اهمیت ویدیو مارکتینگ در دیجیتال مارکتینگ

اینفلوئنسرها فعالیت های مستمر دارند و معمولا برای فعالیت های خود در شبکه های اجتماعی زمانبندی مشخص می کنند.

گاهی نیاز است تا influencer ها برای فعالیت های خود اقدام به تشکیل تیم کنند. تیمی که بتواند محتوای مورد نیاز آن را تهیه کند. گاهی نیاز است تا اینفلوئنسرها برای ارائه تبلیغات اقدام به تهیه عکس و ویدئو کنند.

امروزه اینفلوئنسر مارکتینگ تبدیل به یک کسب و کار اینترنتی شده است. که برای راه اندازی آن نیاز به هزینه زیادی نیست. تنها سرمایه ای که برای تبدیل شدن به یک influencer نیاز است، کسب اعتبار و اعتماد در شبکه های اجتماعی است.