برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

از کجا و چگونه تبلیغات دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ را آغاز کنیم؟

همانطور که می دانید تمام کسب و کارها برای آغاز و ادامه فعالیت های خود به تبلیغات نیاز دارند. اما امروزه با ایجاد تغییرات مثبت در حوزه ی تبلیغات و بازاریابی می توان تبلیغات را به صورت گسترده و آسان تر انجام داد. این تغییرات مثبت باعث شکل گیری و فراگیر شدن تبلیغات دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ شده است. اگر شما نیز صاحب یک کسب و کار هستید و نمی دانید که تبلیغات دیجیتال را از کجا آغاز کنید، با بازاریز همراه باشید. در این مقاله به شما خواهیم گفت که از کجا و چگونه تبلیغات دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ را آغاز کنیم؟

تبلیغات دیجیتال توانسته است به انواع کسب و کار کمک کند تا بتوانند به صورت گسترده و کاملا تخصصی فعالیت های خود را به مخاطبان هدف معرفی کنند. اما بهتر است تا همین ابتدا کمی با دیجیتال مارکتینگ آشنا شوید.

از کجا و چگونه تبلیغات دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ را آغاز کنیم؟

دیجیتال مارکتینگ یا تبلیغات دیجیتال چیست؟

شاید تا همین چند سال قبل تبلیغات به شیوه ای دیگر انجام می شد که شاید رایج ترین آن ها استفاده از کاتالوگ و بروشور بود. بسیاری از کسب و کارها برای اینکه بتوانند خود را به جامعه هدف معرفی کنند از این تبلیغات استفاده می کردند. اما چیزی همیشه بین بازاریابی دیجیتال و سنتی مشترک است، تبلیغات تلویزیونی است که به نوعی با دنیای دیجیتال در ارتباط است.

در بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ (digital marketing) تلاش می شود تا با کمک ابزارهای دیجیتال و فضای مجازی و اینترنت، انواع کسب و کار به معرفی خود بپردازند.

دیجیتال مارکتینگ چه مزیت هایی دارد؟

دیجیتال مارکتینگ در مقایسه با بازریابی سنتی از مزیت های بسیار زیادی برخوردار است که برخی از آن ها شامل موارد است:

  • کاهش هزینه های تبلیغاتی

در برخی از موارد بازاریابی دیجیتال نسبت به بازاریابی سنتی، به هزینه ی کمتری نیاز دارد. به عنوان مثال امروزه بسیاری از کاتالوگ ها بروشورها به صورت دیجیتال طراحی و ارائه می شوند که این مورد در بازاریابی سنتی، علاوه بر هزینه طراحی، هزینه چاپ را نیز به همراه داشت. البته هنوز هم بسیاری از کسب و کارها تمایل دارند تا از کاتالوگ و بروشورهای چاپی برای معرفی استفاده کنند. اما ارائه نسخه دیجیتال توانسته است تا حد زیادی هزینه تبلیغات را کاهش دهد.

  • حذف محدودیت های زمانی و مکانی

با کمک دیجیتال مارکتینگ می توان به سادگی تبلیغات خود را در هر ساعت از شبانه روز انجام داد. همچنین با توجه به اینکه فضای مجازی و اینترنت باعث حذف محدودیت های جغرافیایی شده اند، می توان یه کسب و کار را به صورت گسترده تبلیغ کرد. به عنوان مثال تبلیغات دیجیتال می توانند به صورت جهانی انجام شوند.

  • امکان برقراری ارتباط

یکی دیگر از مزیت های بازاریابی دیجیتال یا بازاریابی دیجیتال امکان برقراری ارتباط است. این مزیت به صورت دو طرفه است بدین معنا که هم کسب و کار و هم مشتریان می توانند به سادگی با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این ارتباط می تواند از طریق تلفن، پیامک، شبکه های اجتماعی و… باشد.

  • یافتن مخاطبان هدف

مهم ترین موردی که در زمان انجام تبلیغات باید به آن توجه داشته باشید، یافتن مخاطبان هدف است. خوشبختانه دیجیتال مارکتینگ در این زمینه می تواند به شما کمک کند. توجه داشته باشید که امروزه شبکه های اجتماعی مختلفی وجود دارد که می می توانیم در آن ها عضو شویم. اما با توجه به نوع کسب و کار عملکرد هریک از این شبکه های اجتماعی می تواند متفاوت باشد.

به عنوان مثال کسب و کارهای B2B می توانند در یک شبکه اجتماعی مانند لینکدین فعالیت داشته باشند. زیرا در این شبکه اجتماعی می توان مخاطبان هدف را پیدا کرد. همچنین کسب و کارهای B2C می توانند با عضویت و فعالیت در شبکه اجتماعی اینستاگرام مخاطبان خود را پیدا کنند.

از کجا و چگونه تبلیغات دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ را آغاز کنیم؟

با کمک بازاریابی دیجیتال می توان محتوا را در فرمت های مختلف تولید کرد!

از زمانی که دیجیتال مارکتینگ فراگیر شد، این امکان برای تمام کسب و کارها به وجود آمد تا بتوانند با کمک تولید محتوا کسب و کار خود را معرفی کنند. محتوا می تواند شامل تمام اطلاعاتی باشد که از طریق فضای مجازی منتشر می شود.

به طور کلی محتوا در فرمت های، متنی، تصویری، ویدئویی و صوتی تولید می شود. هریک از این فرمت ها می تواند در جای مناسب خود منتشر شود. به عنوان مثال از محتوای تصویری و ویدئویی می توان در یک شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام استفاده کرد، و یا محتوای متنی می توانند برای انتشار در وبلاگ مناسب باشد.

بیشتر بخوانید:

چگونه یک سایت ریسپانسیو طراحی کنیم؟

جمع بندی

فراگیر شدن دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال و جایگزین شدن آن به جای بازاریابی سنتی، باعث شد تا تحولات بسیار بزرگی در نحوه فعالیت تمام کسب و کارها ایجاد شود به طوریکه کسب و کارهای بسیار زیادی توانستند با کمک بازاریابی دیجیتال فعالیت های خود را توسعه دهند. و این توسعه ی کسب و کار سبب شد تا بتوانند به فروش بیشتری دست پیدا کنند.

اگر شما نیز به عنوان صاحب یک کسب و کار می خواهید تغییرات مثبتی در فعالیت خود ایجاد کنید، همین حالا با ابزارها و ترفندهای بازاریابی دیجیتال آشنا شوید.