برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

آموزش بازاریابی دیجیتال

بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ (Digital Marketing) اصطلاحی است که از دو دهه پیش به عنوان یک زیر مجموعه از مدیریت بازاریابی و مدیریت تبلیغات شناخته شد. بنابراین لوزم آموزش بازاریابی دیجیتال بیشتر از پیش نیاز است.

با بازاریز همراه باشید؛ در این مقاله قصد داریم به شما بازاریابی دیجیتال را آموزش دهیم.

بیشتربخوانید: دیجیتال مارکتینگ چیست؟ و چرا مهم است؟

امروزه با توجه به فراگیر شدن تکنولوژی در زمینه فناوری اطلاعات و اینترنت، بازاریابی دیجیتال خود به عنوان یک تخصص مستقل شناخته شده است.

تعریف بازاریابی دیجیتال

تعریفی که سایت HubSpot (که یک سایت در حوزه بازاریابی  دیجیتال است)، ارائه کرده است، اینگونه است که بازاریابی دیجیتال یک چتر مفهومی محسوب می شود. در واقع چیزی که HubSpot به عنوان تعریف ارائه کرده است، این است که برای یک تعریف مستقیم برای بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ، بهتر است سعی کنیم تا تمام ابزار و تکنیک های بازاریابی دیجیتال را بشناسیم.

شاید بتوان دیجیتال مارکتینگ را اینگونه تعریف کرد: بازاریابی دیجیتال یا همان دیجیتال مارکتینگ، مجموعه ای از فعالیت ها و ابزارهایی است که در بستر دیجیتال مانند اینترنت، موبایل و یا هر ابزار دیجیتال دیگری، برای معرفی یک خدمت یا محصول مورد استفاده قرار می گیرد.

ابزارهای بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ

در قسمت زیر مجموعه ای از ابزارهای دیجیتال معرفی شده اند:

 • بازاریابی توسط موتورهای جستجو (SEM)
 • بهینه سازی موتورهای جستجو یا سئو (SEO)
 • بازاریابی محتوا (Content Marketing)
 • بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)
 • بازاریابی شبکه های اجتماعی (Social Media Marketing)
 • استراتژی محتوا (Content strategy)
 • تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)
 • اینفلوئنسر مارکتینگ (Influencer Marketing)
 • تبلیغات بنری (Banner Advertising)
 • ایمیل مارکتینگ (Email Marketing)
 • بازاریابی موبایلی(Mobile Marketing)
 • تولید محتوا
 • بازاریابی ویروسی (Digital Viral Marketing)

بیشتر بخوانید: بازاریابی در شبکه های اجتماعی خود را با ایجاد سبک برند متحول کنید

این لیست بخشی از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ هستند، که بسیار مطرح و مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه با ابزارهایی که مورد بررسی قرار گرفتند، می توان گفت افرادی که در حوزه دیجیتال مارکتینگ فعالیت می کنند، باید به این نکته توجه کنند که ممکن است هر یک از ابزارهای بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ، برای یک تبلیغ خاص با توجه به زمینه فعالیت یا میزان بازخورد مورد استفاده قرار بگیرد.

مسیرهایی برای بازاریابی دیجیتال

یکی از مزیت هایی که بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ برای کسانی که قصد فعالیت در این حوزه را دارند، ایجاد کرده است، این است که افراد تا حد زیادی خود به تنهایی می توانند در این زمینه تجربه کسب کنند. چیزی که امروز برای همه ما آموزش را آسان کرده، فضای اینترنت است، افراد با دنبال کرده آموزش هایی که در فضای اینترنت وجود داند به راحتی می توانند به دانش اولیه در زمینه دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال دست پیدا کنند. پس آن می توان گفت در ادامه تنها تجربه می تواند باعث پیشرفت شما در زمینه بازاریابی دیجیتال شود.

معرفی چند کتاب برای آموزش دیجیتال مارکتینگ

متاسفانه کتاب هایی که در حوزه بازاریابی دیجیتال با ترجمه فارسی  باشند، تعدادشان محدود است. در واقع حق انتخاب زیادی برای مخاطبان دیجیتال مارکتینگ وجود ندارد.

در ادامه چند کتاب که به زبان انگلیسی هستند، در حوزه دیجیتال مارکتینگ به شما معرفی خواهیم کرد.

The New Rules Of Marketing and PR

این کتاب دیوید اسکات که عنوانش هست، قوانین جدید بازاریابی و روابط عمومی، یک کتاب خوب در زمینه دیجیتال مارکتینگ است. نویسنده این کتاب بارها محتوای آن را با توجه به پیشرفت فضای دیجیتال به روز کرده است. دیوید اسکات در این کتاب به ابعاد مدیریتی بازاریابی پرداخته است.

Ctrl Alt delete

میچ جول (Mitch joel) نویسنده کتاب به بررسی ابزارهای دیجیتال مختلف بازاریابی پرداخته است. بخش جذاب این کتاب مربوط به شیوه نگارش آن است که درست همانند یک وبلاک است. و شما می توانید هربخش آن را خیلی کوتاه مورد بررسی قرار دهید.

Epic Content Marketing

جو پولیتزی کتاب های بسیاری در زمینه بازاریابی محتوا و استراتژی محتوا نوشته است. اما تفاوتی که این کتاب با کتاب های دیگر جو دارد، این است که از بخش های مختلف دیجینال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال سخن گفته است. و تنها در یک بخش آن بازاریابی محتوا را مورد بررسی قرار داده است.

اگر فکر می کنید که در حوزه دیجیتال مارکتینگ می توانید فعالیت کنید و یا به آن علاقه دارید، بهتر است از همین حالا شروع کنید. لازم به ذکر است که کلاس های آموزشی که در زمینه بازاریابی دیجیتال تشکیل می شوند، می توانند در سرعت پیشرفت و یادگیری شما موثر باشند.