برای مشاهده یافته ها از کلید Enter و برای خروج از کلید Esc استفاده کنید.

سنجش تبلیغات یا adresearch چیست؟

تبلیغات به فرآیندی ابلاغ می گردد که به منظور بهبود کارآیی یک تجارت صورت می گیرد. این فرآیند می تواند بر صورت یک آگهی خاص منتشر گردد. فروشندگان می توانند با بررسی تأثیر تبلیغات بر رفتار مصرف کننده نوع مناسب تبلیغات را انتخاب کرده رو بر روی آن متمرکز شوند. به این عمل سنجش تبلیغات گفته می شود که موجب رشد و افزایش فروش خواهد بود.

با بازاریز همراه باشید، در این مقاله قصد داریم شما را با سنجش تبلیغات و روش های مختلف آن آشنا کنیم.

رویکرد استفاده شده برای تحقیق سنجش تبلیغات می تواند از اشکال مختلفی مانند جامعه شناختی ، روانشناختی ، اقتصادی ، عاطفی و … باشد.

بیشتر بخوانید: اهمیت ویدیو مارکتینگ در دیجیتال مارکتینگ

شرکت های تبلیغاتی به طور کلی دو نوع تحقیق سفارشی و عمومی ارائه می دهند. تحقیقات سفارشی ، هنگامی است که یک شرکت از محقق بخواهد تحقیقات مربوط به یک نیاز خاص را انجام دهد. نتایج این تحقیق فقط به آن شرکت مشتری ارائه می شود. تحقیقات عمومی توسط محقق انجام می شود و نتایج آن به مشتریان مختلف فروخته می شود.

روش های مختلفی وجود دارد که در سنجش تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد. در بین تمام رویکردها ، آزمایش کپی یکی از مواردی است که استفاده گسترده دارد. تست کپی روشی است که از پاسخ های مصرف کننده ، بازخورد و رفتار مشتری برای رسیدن به نتایج استفاده می کند. تست کپی در سه بعد شناخت مشتری ، بعد عاطفه مشتری و بعد مفهوم مشتری انجام می شود. در بعد شناخت ، تحقیق انجام می شود تا بدانیم ، مصرف کنندگان از محصول، مارک، خدمات یا آن چه از تبلیغات قبلی می داند چیست و چه نظری دارند. بعد عاطفی زمانی است که بعد از قرار گرفتن تبلیغ در معرض دید، چه تغییراتی در نگرش مصرف کننده، درباره محصول ایجاد می شود. بعد مفهوم به مطالعه رفتار واقعی مصرف کننده اطلاق می شود تا بدانیم که مشتریان پس از تماشای تبلیغات چه کاری انجام می دهند. پس از بررسی این سه بعد از مصرف کننده سؤال می شود که آیا مایل به خرید یک محصول هستید؟

رویکرد های دیگر در سنجش تبلیغات

۱- سنجش های روانشناختی

این نوع مطالعات برای شناخت نگرش و رفتار مصرف کننده نسبت به یک محصول خاص صورت می گیرد. با استفاده از این ویژگی می توان تبلیغات را به صورت هدف مند انجام داد.

۲- تقسیم بندی بازار

مصرف کنندگان بر اساس برخی از خصوصیت ها مانند سن ، درآمد و غیره به گروه های مختلفی تقسیم می شوند. در این روش سلایق مربوط به ویژگی های مختلف یک محصول مورد مطالعه قرار می گیرد و از این طریق تبلیغات انجام می شود.

۳- سنجش های مربوط به سهم بازار

این مطالعات برای سنجش تغییرات در سهم بازار شرکت، در صورت وجود انجام می شود. این سنجش یک بار قبل و یک بار بعد از شروع تبلیغات استفاده می شود.

۴- سنجش رقبا

استراتژی هایی که رقیب از آن استفاده می کند باید بطور کامل مورد مطالعه قرار گرفته و تأثیرات آن بر محصولات و بازارهای مشابه به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد.

۵- تحقیق در مورد محبوبیت تبلیغ در بین مشتریان

برای اطلاع از محبوبیت یک نوع تبلیغات خاص استفاده می شود. در این بررسی فروشنده محصولات تصمیم گیری می نماید که از چه نوع تبلیغی استفاده کند تا بهترین بازدهی برایش حاصل گردد.

در مرحله ی پایانی پس از جمع آوری داده ها ، از ابزارهای ریاضی مانند رگرسیون، همبستگی و … می توان برای مطالعه داده های بدست آمده در جهت کسب نتایج مفید و سود بخش استفاده کرد. همان طور که می دانید اثربخشی یک تحقیق به اعتبار نتایج بدست آمده از آن بستگی دارد و این اعتبار تنها در صورتی حاصل می شود که مصرف کنندگان به درستی به پرسشنامه یا بازخورد محقق پاسخ دهند. شما در این مسیر می توانید انجام تحقیقات خود را به شرکت هایی که این فرآیند را به صورت درست و با تجربه انجام می دهند بسپارید. اهمیت انجام تبلیغات به بهترین صورت و با موثر ترین روش از جمله مهم های دنیای تجارت امروزی است که اگر درست و بی نقص انجام گیرد می تواند سود بخشی بیشتری برای تاجرین در پی داشته باشد.